Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-11-2021 14:31   Güncelleme : 16-11-2021 14:31

​ZİRAİ KARANTİNANIN ÖNEMİ

​ZİRAİ KARANTİNANIN ÖNEMİ

​ZİRAİ KARANTİNANIN ÖNEMİ

              Çankırı İlimizde Bitki Sağlığı Uygulama programı kapsamında sürvey çalışmaları devam etmektedir. . Sürvey çalışmaları ile Tarla, bahçe, bağ bitkilerindeki gelişmeler ve sahadaki zararlı yoğunluğu izlenmektedir. Sürvey amaçlı tuzaklar kurularak bu tuzaklardan veya bitkiden numune alınarak makroskobik kontrol yapılarak zararlı etmenin bölgedeki durum tespit için çalışma yapılmaktadır.

               Bakanlığımızın 2021 yılı Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında İlimizde meyve, sebze, tarla ve süs bitkilerinde 3388 dekarlık alanda tuzak, numune ve  makroskobik kontrol yapılarak çalışma  yapılmıştır.

          Konu ile ilgili olarak İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN “Sürvey çalışmaları kapsamında alınan numunelerin laboratuvar analizleri ve yapılan Makroskobik kontrol sonuçlarına göre ilimizde Zirai karantinaya tabi etmenler yönü ile temiz olduğu görülmektedir. Üreticilerimizin zararlı organizmalar konusunda bilgilendirilmesi ve üretim materyallerini temin ederken dikkatli olması konusunda yapılan çalışmalar sonucunda zararlı organizmaların ilimize yayılması önlenmiştir’ dedi.

#İşimiz saha, gücümüz saha,#