Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-09-2021 17:33   Güncelleme : 01-09-2021 17:33

YERLİ KARA SIĞIR IRKIMIZ ÇANKIRI’DA HALK ELİNDE KORUNUYOR.

​ Her yıl “Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı” kapsamında göre gerekli çalışmaları Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü ve İl ve İlçe  Müdürlüğümüzce yürütülmektedir

YERLİ KARA SIĞIR IRKIMIZ ÇANKIRI’DA HALK ELİNDE KORUNUYOR.

Her yıl “Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı” kapsamında göre gerekli çalışmaları Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü ve İl ve İlçe  Müdürlüğümüzce yürütülmektedir. Bu kapsamda İlimiz Bayramören ilçesinde yerli kara sığır ırkı halk elinde hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması kapsamında projelendirilmiştir.

İlimiz Bayramören ilçesinde 2011 yılından itibaren uygulanmakta olan hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması projesi kapsamında bulunan Çakırbağ, Oluklu, Topçu ve Kavak köylerinde bulunan işletmelerimizde 2020 yılında 15 adet işletmede bulunan 148 baş hayvan desteklemeden yararlandırılmıştır.

İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN İlimiz Bayramören İlçesinde uygulanmakta olan hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması projesi kapsamında Kavak Köyünde Yetiştiricilik yapan Satılmış AŞLAK’ ı ziyaret etti.

Proje ile kökeni Anadolu olan,  bir zamanlar Orta Anadolu’ nun en yaygın ırkı olan ve  zamanla sayıları son derece azalan bu genetik mirasımız doğal ortamında çoğaltılarak, koruma altına alınıp neslinin devamı sağlanmakta, ayrıca yetiştiricilerimize aktarılan kaynak sayesinde ekonomik olarak destek sağlanmaktadır.