Eğitim
Giriş Tarihi : 10-01-2022 03:52   Güncelleme : 10-01-2022 03:52

Üniversite Olarak Eğitimin Yüz Yüze Olmasından Yanayız

Üniversite Olarak Eğitimin Yüz Yüze Olmasından Yanayız

Üniversite Olarak Eğitimin Yüz Yüze Olmasından Yanayız

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi üniversitemiz ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan satır başları;

Çankırı’nın tanıtımını en iyi üniversiteye gelen öğrenciler yapıyor. Onları memnun edecek yatırımlar yapılmalı

Çankırı Karatekin Üniversitesi çok dinamik bir üniversite. Bugün 4.000 uluslararası 15.000 ulusal öğrencisi toplamda 19.000 öğrencisi ile gelişimini hızlı bir şekilde sürdüren bir üniversite. Değişen yapısı ile üniversitemiz, bugün sadece bölgeden değil Türkiye’nin ve dünyanın birçok merkezinden tercih edilen bir üniversite konumundadır.  Dolayısıyla bu öğrenciler tanıtım anlamında da Çankırı’nın en büyük gönüllü tanıtım elçileri. İşte bu noktada Çankırı’nın yerel dinamikleri olarak bizlerin bu tanıtım potansiyelini Çankırı’da mutlu ve memnun edecek yatırımları ve altyapıyı hazırlamamız elzemdir. Şimdilik sorunumuz olmamakla birlikte ileride oluşabilecek barınma problemine karşı yeni çözümler üretmemiz gerekmektedir. Sosyal ve ulaşım noktasında yeni projeler geliştirmemiz ehemmiyet arzediyor. Bunları gerçekleştirirken bir şey daha yapmamız gerekmektedir.

Bu nüfusun içerinde de büyük iş insanları ve yatırım firmaları var. O potansiyeli de Çankırı’da yatırım yapmaları için harekete geçirmemiz lazım.

Üniversite olarak eğitimin yüz yüze olmasından yanayız

Biz eğitimin yüz yüze olmasından yanayız. Çünkü ilmin aktarılma sürecinde insandan insana bir akış olduğuna inanıyoruz. Tüm kadim medeniyetlerde hoca talebe ilişkisinin fiziki mekanlarda sürdürüldüğünü bu medeniyetlerin tarihe bıraktığı somut eserlerden de  müşahade ediyoruz. Yani hoca öğrenci arasında göz teması olması eğitim öğretim süreçlerinde elzemdir. Bunun yanında pandemi göz önünde bulundurulduğunda sağlığın her şeyden önemli olduğu bir hakikat olarak karşımızda duruyor. Ancak salgının başından itibaren tecrübe ettiğimiz olaylar neticesinde bugün belli kurallar bağlamında yüz yüze eğitimi sürdürebileceğimizi gördük. Özetle şartlar neyi gerektiriyorsa biz ona hazırız. Tüm öğrencilerimize online eğitim verecek şekilde altyapımız hazır. Pandemi şartları neyi gerektiriyorsa o şekilde sorunsuz bir biçimde eğitime devam etmeye de hazırız. Lakin dönem başından beri öğrencilerimizin kahir ekseriyetinin de yüz yüze eğitimin devam etmesini istedikleri yönünde bir geri bildirimin bize ulaşması, bizim de isteğimizle uyumlu olarak yüz yüze eğitimin devam edeceğine işaret ediyor.

Üniversite camimiz tamamlanacak

Kampüsümüzde başlangıcı 10 yıl öncesine dayanan bir camimiz var.

Süreç içerisinde fiziki alan olarak belli bir noktaya getirilmiş ancak tamamlanamamış durumda. Göreve geldiğimiz süreden itibaren Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımlarla büyük bir kısmını tamamladığımız camimizi yıl içerisinde bir şekilde fiziki olarak bitirmeyi hedefliyoruz . Bunun yanısıra İslami İlimler Fakültemizin var olması hasebiyle camimizin bir külliye olarak değerlendirilebilmesi için planlarımızı işletiyoruz. Mektebin ve mabedin gölgesinde yetişmek isteyen gençlerimize bu imkanı oluşturabilmek noktasında Çankırılı hayırseverlerin katkılarını da önemsiyoruz.

Elimizdeki en önemli sermaye olan nesil sermayemizi mutlu etmek için çok çalışıyoruz.

Üniversite yönetimi olarak elimizdeki en kıymetli sermaye olan nesil sermayemizi en iyi şekilde yetiştirip onları mutlu etmek için çok çalışıyoruz. Tüm iç ve dış paydaşlar ve şehrin dinamikleri ile sürekli istişare, iletişim ve paylaşım içerisindeyiz. KYK, Belediye, Esnaflarımız, halkımız, STK’lar  yani öğrencimizin temas ettiği kim, hangi kurum varsa çözüm odaklı yaklaşımla öğrencilerimizin Çankırı’da mutlu bir şekilde yaşamalarını sağlamaya çalışıyoruz.