Eğitim
Giriş Tarihi : 11-01-2022 19:03   Güncelleme : 11-01-2022 19:03

Türk Edebiyatçıları Afrika’yı Nasıl Gördü? Etkinliği Gerçekleştirildi

Türk Edebiyatçıları Afrika’yı Nasıl Gördü? Etkinliği Gerçekleştirildi

Türk Edebiyatçıları Afrika’yı Nasıl Gördü? Etkinliği Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Afrika Ülkeleri İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen etkinliklerin üçüncüsü çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

 Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi hocalarından Doç. Dr. Bilgin Güngör’ün konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte Tanzimat Dönemi’nden günümüze Afrika coğrafyasının Türk edebiyatındaki yansımaları üzerinde duruldu.

 “Türk Edebiyatçıları Afrika’yı Nasıl Gördü?” başlıklı konuşmasında Güngör, Ahmet Mithat Efendi, Cenap Şahabettin, Mehmet Akif Ersoy, Nazım Hikmet, Sezai Karakoç, Ercümend Behzad Lav, Cemal Süreya gibi isimlerin söyleminde Afrika’nın ve Afrika coğrafyası üzerinde uygulanan sömürgecilik faaliyetlerinin nasıl karşılık bulduğunu izah etti.

 Bu çizgide, Afrika’ya bakışta Mehmet Akif Ersoy’un bir kırılma teşkil ettiğini belirttiği konuşmasında, 1980’lerden sonra ise edebi türlerde Afrika’ya yönelimin azaldığını dile getirdi.

 Farklı disiplinlerin ışığı eşliğinde Afrika coğrafyasına bakmamız gerektiğinin vurgulandığı etkinlikte edebiyatımızda Afrika’nın bireysel ve toplumsal bir mesele olarak ele alınışı çeşitli paradigma değişimleri üzerinden aktarılarak yeni çalışmalara ve ortak işbirliklerine kapı aralandı.