Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-09-2021 01:52   Güncelleme : 15-09-2021 01:52

Teknolojiyi Çiftçilerimizin Hizmetine Sunmaya Devam Ediyoruz.

​ İlimiz Hayvancılığını geliştirmek, kaba yem ihtiyacını karşılamak ve girdi maliyetlerini düşürmek adına Çankırı İl genelinde 2021 yılı içerisinde % 75 hibeli 731 torba Silajlık Mısır, 7

Teknolojiyi Çiftçilerimizin Hizmetine Sunmaya Devam Ediyoruz.

İlimiz Hayvancılığını geliştirmek, kaba yem ihtiyacını karşılamak ve girdi maliyetlerini düşürmek adına Çankırı İl genelinde 2021 yılı içerisinde % 75 hibeli 731 torba Silajlık Mısır, 7.900 kg yonca ve 9.000 kg yem bezelyesi tohumu dağıtımı yapılmıştır. Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında dağıtılan bu tohumlar, toprakla buluşarak, ortalama 4.386 da Silajlık Mısır, 3.160 da Yonca ve 900 da alanda Yem Bezelyesi ekilişleri yapılmıştır.

Müdürlüğümüz kontrolünde yapılan bu ekilişlerin hasat vakti gelmiş, verilen emeklerin karşılığını alabilmek adına Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde silajlık mısır hasadı gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız desteği ile alımı yapılan sıra bağımsız silaj yapma makinesi ile hasat edilen mısırlar, yine Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün destekleriyle ilimize kazandırılan ve geçtiğimiz günlerde yapılan protokolle Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine devredilerek, çiftçilerimizin hizmetine sunulan Silaj Paketleme Makinesi ile paketleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Bakanlık destekli uygulamakta olduğumuz projeler sayesinde tarım ile teknolojinin buluşması sağlanmış, sonuç olarak ise silajlık yem bitkisi ekilişi teşvik edilmiş, kaliteli kaba yem üretiminin artırılması, üreticilerin yaptıkları silajın kalitesini artırmak, silaj yapımı sırasında oluşan kayıp ve zayiatları önlemek ve depolama maliyetlerini azaltmak hedeflenmiştir.

Düzenlenen hasat etkinliğine katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, hayvancılığın ülke tarımına verdiği katma değere dikkat çekerek, tarımın teknoloji ile buluşmasının işgücü, depolama vesair girdilerin düşmesine, verim ve kalitenin artışına büyük bir etken olduğunu ifade etti.

Hasat etkinliğinde hazır bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK ise tarımda teknolojik değişimleri, uygulamalı olarak öğrencilerimize gösterebilme imkânı buldukları için memnuniyet duyduklarını belirterek emek ve gayretleri için Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

Hasat etkinliğine katılan, damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer ÇENDEK’te kısa bir konuşma yaparak; “Bu proje ile alınan silaj paketleme makinasını, Çankırı İlimizde mısır eken çiftçilerimizin hizmetinde kullanacağız. Bu manada makinayı İlimize kazandırılması hususunda emeklerinden dolayı başta Sayın Valimize, Vekillerimize ve Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Tohumu ek, boy versin.

Emek ver, bol versin.