Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-01-2022 02:18   Güncelleme : 15-01-2022 02:18

TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

            Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından 14 Ocak 2022 tarihinde kurumumuz toplantı salonunda Üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

            Düzenlenen toplantıya İl Tarım ve Orman İl Müdürü Dr Hüseyin DÜZGÜN, , Ziraat odası Başkanı Nejat GAMZELİ, TKDK teknik personeli, TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğü Uzmanları, İlimizde hizmet veren Tarım Danışmanları, İlimiz çiftçi ve  üreticileri katıldı.

Toplantı açılış konuşmasında İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN’ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçilerimize hizmet etme noktasında tüm ekip olarak büyük gayret içerisindeyiz. Tarım Sigortalarında Asıl Amaç; Doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları kısmen de olsa karşılayıp üreticileri gelir istikrarına kavuşturarak üretimin devamlılığını sağlamaktır. İlimizde Tarım Sigortaları Kanununun çıktığı 2005 yılından beri yapılan sigortalanan bitkisel ürün ve hayvan sigorta poliçe sayısı her yıl artış göstermektedir. Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda, 2022 yılına özel devlet prim destek oranı %60’dan %70’e yükseltilmiştir. – Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sistemine kayıtlı üreticilere toplam poliçe primi üzerinden %5; aynı zamanda DİTAP üzerinden sözleşme yapmış olmaları durumunda ise ilave %5 olmak üzere toplamda %10 prim indirimi uygulaması devam etmektedir. Üreticilerimizin olası bir tabii afetten etkilenmeleri durumunda mutlaka tarım sigortası yasasından yararlanarak zararlarını en aza indirmeleri için % 50 si Devlet tarafından karşılanan Tarım Sigortasını yaptırmalarını önermekteyiz. Ayrıca ilgili karar gereği Borç Ertelenmesinden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin TARSİM’ den sigorta yapma zorunluluğunun olduğunun bilinmesi ileride meydana gelebilecek mağduriyetlerin oluşmasının önüne geçecektir. İl Müdürlüğümüz olarak Tarım Sigortasının önemini teknik elemanlar tarafından çiftçi toplantılarında anlatmakla birlikte TARSİM tarafından gönderilen broşür ve kitapçıklar çiftçilerimize dağıtılmaktadır Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası yaptırma süresi Poliçe son tarihi Çankırı için 21 Şubat 2022 olması dolayısıyla, çiftçilerimizin tarım sigortası yaptırması hususunda bilinmesinin öneminden bahsederek, afetsiz hayırlı ve bereketli bir üretim sezonu diliyorum.  ” dedi. 

Toplantıda Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler şubesinde görevli teknik personel tarafından 2020-2021 Üretim Sezonunda İl Müdürlüğümüzce kuraklık ile ilgili yapılan çalışmalar anlatıldı.

             Daha sonra TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğünden gelen teknik personellerce, devlet destekli Tarım Sigortaları Sisteminin işleyişi, branşlar ve teminatlar hakkında sunum yaparak, bilgi verdi. Üreticilerimizin sorularının cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi.