Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-11-2021 16:30   Güncelleme : 05-11-2021 16:30

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Toplantısı.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Toplantısı.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Toplantısı.

   İl Müdürlüğümüz tarafından Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında değerlendirme toplantısı düzenlendi.

   3 Kasım 2021 tarihinde Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Vali Yardımcısı Şahin BAYHAN, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin ÇELİKTEN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan YILDIZ, Ziraat Odası Başkanı Nejat GAMZELİ, Ticaret Borsası Başkanı Erdal ASLAN ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli katılım sağladı.

   İlimize kazandırılması planlanan Seracılık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelince bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Sunum kapsamında seracılık faaliyetlerinin yüksek verim yönü ve ekonomik getirisi bakımından Seracılık TDİOSB’nin ilimize katma değer kazandıracak bir proje olduğu belirtildi. İlimizin ulaşım ağlarına yakınlığı, pazara yakınlığı ve kurulacak alternatif alanların çeşitliliği gibi avantajlara sahip olduğu, bu avantajları kullanarak yeni üretim alanları ve istihdam alanlarının kazandırılabileceği değerlendirildi. Müteşebbis heyetin oluşumu ve kurumların katılım oranları görüşüldü.

   Konu ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN “TDİOSB’lerin diğer OSB’lerin faydalandığı tüm teşvik ve muafiyetlerden yararlanabileceği belirtildi. KDV, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, bina ruhsat harcı vb. giderlerden muafiyet sağladığı gibi aynı zamanda KKYDP programı kapsamında 3.500.000 TL’ye kadar hibe başvurusu, Ziraat Bankasından 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli %100 sübvansiyona kadar varabilen kredi imkanlarından da yararlanılabilecekler” dedi.