Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-08-2021 19:44   Güncelleme : 05-08-2021 19:44

TARIM ARAZİLERİNDE ARAZİ KULLANIM PLANLAMASI ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

​ Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilimiz tarım ve hayvancılığına yönelik olarak bir büyük proje daha hayata geçirilmeye çalışılmaktadır

TARIM ARAZİLERİNDE ARAZİ KULLANIM PLANLAMASI ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilimiz tarım ve hayvancılığına yönelik olarak bir büyük proje daha hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun 10. Maddesi uyarınca Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce tüm ülke genelinde çalışmaları başlatılan “Arazi Kullanım Planlaması” çalışması kapsamında Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Elemanlarınca ilimizdeki merkez ve 11 ilçedeki tüm tarım arazileri karış karış gezilerek, yerinde görülerek yapılan değerlendirmeler sonucuna göre mutlak, özel, dikili ve marjinal olmak üzere arazi sınıf tespit çalışması yapılmaktadır.

Ülkemizde ve İlimizdeki tarım arazi varlığımızın nicelik olarak değerlendirilmesi yapılmakta olup, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, sürdürülebilir ve ekonomik tarım arazi varlığımızın tespiti ve haritalandırılması yapılmaktadır. Bu sayede tarımsal üretim amacı dışında kullanılmaması, kirletilmemesi, verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların yapılmasına yönelik projeler hayata geçirilecektir.

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Dr. Hüseyin DÜZGÜN ” Yapmış olduğumuz bu çalışma ile geleceğin tarımına ve tarımın geleceğine yönelik hem sağlam bir envanter çalışması yapılmış olacak, hem de gelecek nesillere yaşanabilir, sürdürülebilir ve tarımsal üretim kaygısı yaşamayacakları bir tarım arazisi bırakmış olacağız. İlimize gelen yatırımcılara çalışma alanlarına uygun tarım dışı alanların temini ve gösterilmesi konusunda büyük kolaylıklar sağlayacak olan bu projenin en kısa zaman da tamamlanarak hayata geçirilmesi için elimizden geldiğince titiz ve hızlı çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Çalışmaların arazi kontrolleri aşaması bitirilmiş olup Çankırı il merkezi ve 11 ilçesine ait tarımsal arazi varlığı taranmış durumdadır. Haritalama çalışmaları devam etmektedir.