Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-06-2021 23:24   Güncelleme : 18-06-2021 23:24

SU, GELECEĞİMİZ VE YAŞAM KAYNAĞIMIZDIR

​ ÇERKEŞ İLÇESİNDE 17 HAZİRAN ÇÖLLEŞME VE KURAKLIKLA MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA ÇİFTÇİ TOPLANTISI YAPILDI             17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında; Çerkeş Kaymakamı Osman BEYAZYILDIZ, Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Dr

SU, GELECEĞİMİZ VE YAŞAM KAYNAĞIMIZDIR

ÇERKEŞ İLÇESİNDE 17 HAZİRAN ÇÖLLEŞME VE KURAKLIKLA MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA ÇİFTÇİ TOPLANTISI YAPILDI

            17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında; Çerkeş Kaymakamı Osman BEYAZYILDIZ, Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN ve teknik personellerin katılımı ile 17.06.2021 Perşembe Günü Çerkeş İlçesi Kiremitçi köyü Köy konağında “Tarımda Sulamanın Önemi” konulu Çiftçi Bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevre köylerden Akhasan, Kadıköy, Türbaşı, Bozoğlu,  Örenköy Köy Muhtarları ve çiftçilerinin de katıldığı toplantının açılışında Şube Müdürü Erol Arslan’ın Sulamanın önemini anlatan sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrası İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü münasebetiyle böyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti. Dünyadaki iklim değişikliği sebebiyle kuraklıkların arttığını, köylerden göç edilerek köylerimizin boşaldığını belirtti.  Çerkeş İlçesinde bulunan Akhasan Barajı sulama Havzasının önemli bir su kaynağı olduğunu ve bunun çiftçilerimiz tarafından düzgün kullanılması gerektiğini, böylece çiftçilerimizin ekonomik gelirlerinin artacağını ve büyük şehirlerden köylere geri dönüşlerin başlayacağını ifade etti. Tarım ve Orman Bakanlığımızın basınçlı sulama sistemlerine % 50 hibe desteği olduğunu söyledi. Yine Tarım ve Orman Bakanlığı kaynaklı çiftçilere %75 destekli tohum dağıtıldığını ve bu dağıtımın ve desteklemelerin ileriki yıllarda da devam edeceğini açıkladı.

            Ayrıca İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN çiftçilerimize Silaj paketleme makinası alınarak çiftçilerimizin kullanımına tahsis edileceğini, % 50 hibeli Ahır, Ağıl Modernizasyonu ve makine alımı kapsamında işlemlerinin kolaylaştırılarak İlçe Müdürlüğümüz kanalı ile müracaatların alınacağını, İlçelerimize Koyun Banyosu alınarak Yetiştiricilerimizin hizmetine sunulacağı müjdelerini verdi. Son olarak ta İlçe Kaymakamı Osman BEYAZYILDIZ 17 Haziran Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü sebebiyle sulamanın önemini vurgulayarak,  bu su kaynağının Çerkeş İlçesine, Çankırı İlimize büyük gelir kaynağı olacağını söyledi.  Konuşmaların ardından çiftçilerimizin soruları, sorunları ve dertleri dinlenerek toplantı sonlandırılmıştır. Toplantı sonunda İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN Çerkeş İlçesi arazilerinde incelemelerde bulundu.