Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 06:12   Güncelleme : 07-04-2022 06:12

SERTİFİKALI TOHUM VE FİDAN DAĞITIM TÖRENİ VALİMİZ SAYIN ABDULLAH AYAZ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

SERTİFİKALI TOHUM VE FİDAN DAĞITIM TÖRENİ VALİMİZ SAYIN ABDULLAH AYAZ'IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

SERTİFİKALI TOHUM VE FİDAN DAĞITIM TÖRENİ VALİMİZ SAYIN ABDULLAH AYAZ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

TARIMDA DEVLET DESTEĞİ VATANDAŞIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR.

                            “SEN ÜRET YETER”

SAYIN VALİMİZ ABDULLAH AYAZ’IN VE MİLLETVEKİLİMİZ SALİM ÇİVİTÇİOĞLUNUN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEN TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİ PROJELERİ KAPSAMINDA TOHUM VE MEYVE FİDANI DAĞITIM TÖRENİ ÇANKIRI İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

01 Nisan 2022 Cuma günü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen tohum ve meyve fidanı dağıtım törenine Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, Milletvekilimiz Sayın salim ÇİVİTCİOĞLU İL Emniyet Müdürü Yılmaz DELEN, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu GENÇ, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan YILDIZ. AK Parti İl Başkanı Abdulkadir ÇELİK, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Kurum Müdürlerimiz İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN ve çiftçilerimiz katılım sağladılar.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda İlk Konuşmacı olarak  İl Müdürümüz Dr.Hüseyin Düzgün’ün konuşmasının ardından konuşan Milletvekilimiz Salim ÇİVİTCİOĞLU “Üreticilerimizi destekleyerek tarım arazilerinin en etkin şekilde kullanımını sağlayacağız.

Pandemi döneminde başta siz çiftçilerimizin üstün gayretleri sayesinde tedarik zincirinde çok şükür herhangi bir problem yaşamadık. Raflarımızda vatandaşlarımızın aradığı ürünler her daim bulundu. Bunun için hepinizin emeklerine teker teker teşekkür ediyoruz. Allah emeklerinizi zayi etmedi. İnşallah etmeyecek. Önümüzdeki süreçte de çiftçilerimizin gayretleri, devletimizin desteğiyle bu süreci de yöneteceklerini ve mevcut sıkıntıları da hep beraber aşacağız” dedi. Son olarak ta Valimiz AYAZ şunları söyledi; “Önümüzdeki süreç için ümitliyiz. Gelecek hepimiz için daha güzel olacak. Ben bu projelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Projelerin bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, çiftçilerimize hayırlı bereketli bir sezon diliyorum.”dedi.

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürümüz Hüseyin DÜZGÜN konuşmalarında ” 18 plakaya 18 proje yakışır deyip, bu sene ikiye katlayacağımız sözünü vermiştik. Ötesine geçtik 38 proje sunarak  bu güzel projeleri ilimize kazandırdık. Bugün için, 1.064.000 TL.lik bütçeyle 5.600 da alanda 70 ton nohut, 907.500 TL.lik bütçe kullanarak 2.500 da alanda 30 ton mercimek, 330.000 TL.lik bütçeyle 5.000 da alanda 2 ton yağlık ayçiçeği, Yine yabancı ot sorununu bitirecek çevre ilaçlamasına gerek kalmayacak çeltik projesiyle 1.000.000 kaynak kullanarak 4.000 da alanda 80 ton çeltik tohumu, 225.000 TL.lik bütçe 1.000 da alanda kuru fasulye yine arz açığımız olan soyayı ilimizde denemesini yapmak üzere 100.000 bütçeye 200 dekar alanda ekimini yaptırmak üzere tohumluk dağıtacağız.

Sadece bugün yapacağımız projelerle 3.652.000 TL.  kaynak kullanarak 20.000 da lık alanda ilave üretim yapacağız.Bu projelerde % 50 ila 25 oranlarında çiftçi katkısı kullanarak uyguladık. Devam eden haftalarda başta yem bitkileri olmak üzere ilimizde arttırmaya çalıştığımız silajlık mısır olmak üzere korunga yonca gibi ihtiyacımız olan bitkileri destekleyeceğiz. Suni tohumlama olmak üzere geçen yıldan rağbet gören projelerimize devam edeceğiz.” dedi.

Program tohum ve meyve fidanlarının dağıtımıyla son buldu .

 

.