Eğitim
Giriş Tarihi : 26-02-2022 06:41   Güncelleme : 26-02-2022 06:41

Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu ÇAKÜ’de Anıldı

Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu ÇAKÜ’de Anıldı

Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu ÇAKÜ’de Anıldı

Ege Üniversitesinde 20 Şubat 2015`te PKK`lı teröristler tarafından şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu için Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde anma programı düzenlendi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen anma programına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katılırken davetli konuşmacı olarak ise M. Alperen Şahin yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan anma programının açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi yaptı.

Rektör Çiftçi; üniversitelerin geleceği inşa eden kurumlar olarak toplumun ve ülkenin ihtiyaç duyduğu her kavşakta var olduğunu ve özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin toplumla iş birliği içerisinde, mukaddesatına bağlı, tarihine sahip çıkan, geleceğe heyecanla bakan ve bu doğrultuda hedefe yürüyen genç nesiller yetiştirmeyi şiar edinmiş bir üniversite olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

“Üniversiteler en yüksek düzeyde bilginin üretildiği, yaygınlaştırıldığı, teknolojiye ve üretime dönüştürüldüğü kurumlardır.

Bu anlamda geçmişte de çok acı tecrübeler yaşadık.” sözleriyle konuşmasına devam eden Rektör Çiftçi daha sonra şunları söyledi:

“Biz büyük bir milletiz. Büyük milletlerin imtihanı da elbette ki büyük oluyor.  Bizim hem coğrafi konumumuz hem tarihi müktesebatımız dolasıyla sürekli imtihan halinde olduğumuz bir hakikattir. Dolayısıyla bizim geleceğe daha emin adımlarla yürüyebilmemiz için eğitim kurumlarımızı insanı öteleyen her türlü ideolojik yapılanmadan, her türlü terör faaliyetinden uzak tutmamız ve bu yapılardan temizlememiz gerekiyor.   Üniversitelerin gerçek manada milletine hizmet edebilmesi için bu yapılara karşı duracak milletin has evlatlarının, milletin has hocalarının, münevverlerinin, aydınlarının da olması elzemdir.  Şükür ki, bütün teşekkülleriyle, teşkilatlarıyla ve fikri oluşumlarıyla bu yapılara dur diyecek teşkilatlarımız mevcudiyetini muhafaza ediyor. Vatanımızı ve başta üniversitelerimiz olmak üzere tüm kurumlarımızı terör örgütlerinin yuvası olmaktan kurtaracak bir nesili her dönemde inşa ettik.  Memleketimizin ve milletimizin aleyhinde eylemler düzenleme cüretini gösteren terör yapılarına karşı kendi şahsiyeti ve karakteriyle dur diyebilen örnek bir şehidimiz var; Fırat Yılmaz Çakıroğlu.

Tarihte ki nice kahramanlarımız gibi Fırat Yılmaz Çakırıoğlu’da bu gençliğin bu milletin vicdanında ölümsüz olarak yaşayacaktır. Memleketimizin ve milletimizin bekası için maddi manevi tüm varlıklarını feda edecek bir fedakarlıkla gayret sarfeden şehitlerimizin davalarının öksüz ve köksüz kalmaması niyazıyla, ölüm yıldönümün de başta Fırat Yılmaz Çakıroğlu kardeşimiz olmak üzere bir kez daha tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

Rektör Çiftçi’nin konuşmasının ardından Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hayatını anlatan video gösterimi ve devamında emekli öğretmen Cengiz Koca tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua edildi.

Anma programının devamında davetli konuşmacı M. Alperen Şahin tarafından Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun mücadelesi, geçmişten günümüze üniversitelerde yaşanılan terör olayları ve geçmişte bu olaylarda şehit olan üniversite öğrencileri ilgili konuşmasıyla devam etti. Memleket millet aleyhinde yapılan her türlü eyleme karşı duracak vatanperver gençlerin her daim var olacağını vurgulayan Şahin; teröre karşı verilen mücadeleden ve üniversitelerin bu hususta şu anki durumundan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu anma programı Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Akademik Danışmanı Doç.

Emine Çeliksoy tarafından M. Alperen Şahin’e ve Cengiz Koca`ya hediye takdimleri ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi..