Eğitim
Giriş Tarihi : 04-11-2021 17:29   Güncelleme : 04-11-2021 17:29

Rektör Çiftçi’nin Bakü’deki Son Durağı Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi ve İlahiyat Enstitüsü Oldu

Rektör Çiftçi’nin Bakü’deki Son Durağı Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi ve İlahiyat Enstitüsü Oldu

Rektör Çiftçi’nin Bakü’deki Son Durağı Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi ve İlahiyat Enstitüsü Oldu

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ikili anlaşma ve temaslarını sürdüren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş ziyaretlerinin son gününde Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi ve İlahiyat Enstitüsü’nü ziyaret ettiler.

Her iki kurum ziyaretinde Enstitü ve Lise ile ilgili yetkililerden bilgi alan Rektör Çiftçi, Türk Dünyası, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ve Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Azerbaycan`da bulunan eğitim kurumları arasındaki işbirliği imkanları üzerine değerlendirme ve istişarelerde bulundu.

Rektör Çiftçi, “Çankırı Karatekin Üniversitesi odağında kurulan bu işbirlikleri; gelecekte her iki ülke arasında kültürel, ekonomik ve eğitim işbirliklerinin daha da güçlenmesine vesile olacaktır. Ortak kültür ve inanç değerlerimizi merkeze alarak kurulacak eğitim ilişkileri, küreselleşen dünyada bizleri millet olarak var kılacak hususların başında gelmektedir. İkili anlaşmaların ve öğrenci hareketliliğinin artmasıyla, Bahtiyar Vahapzade’nin de ‘’Bir ananın iki oğlu’’ diye ifade ettiği maziden gelen kadim kardeşliğin atide de devamlılığı tesis edilmiş olacaktır. ” dedi

 Karabağ Zaferi’nin yıl dönümünü kutlayan Rektör Çiftçi, Kafkasların güvenliğinin Azerbaycan`ın ve diğer Türki Cumhuriyetlerin toprak bütünlüğünün ve her türlü haklarının korunmasından geçtiğini ifade etti.

Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi’nde sınıflarda öğrencileri ziyaret eden Rektör Çiftçi, öğrencilere Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi verdi. 900’e kayın Azerbaycanlı öğrencimizin eğitim gördüğü Üniversitemizin eğitim ve diğer imkanlarından bahsederek; eğer gelecekte iyi bir üniversitede eğitim görmek isterlerse Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne beklediklerini söyledi.

İlahiyat Enstitüsü’nü ziyaretlerinde ise Erasmus değişim programları ile ilgili ön değerlendirmeler yapıldı. İkili ortak lisans programlarının başlatılabilmesi için fikir teatisinde bulunuldu.

Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi ve İlahiyat Enstitüsü ziyaretlerinin ardından Azerbaycan temaslarını tamamlayarak yurda döndüler.