Eğitim
Giriş Tarihi : 30-11-2021 21:47   Güncelleme : 30-11-2021 21:47

Rektör Çiftçi Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Lisesi Kariyer Günlerinde Öğrencilerle Buluştu

Rektör Çiftçi Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Lisesi Kariyer Günlerinde Öğrencilerle Buluştu

Rektör Çiftçi Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Lisesi Kariyer Günlerinde Öğrencilerle Buluştu

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen Kariyer Günleri etkinliği kapsamında okul öğrencileri ile bir araya geldi.

29 Kasım 2021 Pazartesi günü okul konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Çankırı Karatekin Üniversitesi Genel Sekreteri Sadık Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Okul Müdürü Mürsel Eroğlu ve öğretmenler de hazır bulundu.

Okul Müdürü Mürsel Eroğlu ile İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, öğrencilere kendi öğrencilik yıllarının zorluklarından bahsederken, şimdiki öğrencilerin yüksek kazanımlara namzet bir nesil olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

O zamanın zorluk ve yokluklarına rağmen hem öğretmen hem öğrencilerinin eğitimin kıymetini çok iyi bildiklerini, ülkenin geçmişten günümüze hangi şart ve koşullarda bu düzeye geldiğinin fakında bir nesil olduğunu ifade eden Rektör Çiftçi, bir öğrenci için ilkokul öğretmeninin çok önemli olduğunu vurguladı.

Emanet artık sizde ve siz de bir sonraki kuşağa bu emaneti çıtayı daha da yükseğe taşıyarak teslim edeceksiniz. Buna olan inancım sizlerin gözünde gördüğüm kararlılığı gördükten sonra bir kat daha arttı.” dedi.

Rektör Çiftçi konuşmasına, “ Bizler akademisyenler olarak sizleri değerlerine, vatanına, milletine bağlı erdemli bilgiyle donatılmış; toplumun nitelikli bireyleri olarak yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.  Tabi bunu yaparken temelin sağlam olması gerekiyor. Bu temel nedir? Bu temel işte bugün oturduğunuz sıraların da içinde bulunduğu; ilk ve orta öğretiminizi almış olduğunuz eğitim kademeleridir.  Yani temelimizi sağlam oluşturmalı ve bu temeli oluşturan değerlerimizi de unutmamalıyız, vefa göstermeliyiz. Vefa çok önemli bir duygudur. Vefayı sadece gördüklerimiz ve yaşadıklarımız ile sınırlı kalmamalı. Emaneti bize layığı ile teslim eden tüm mesuliyet sahiplerine ve geçmişimize vefa göstermeliyiz. Bu sadece onları anmakla olmaz. Onların düşünce, değer ve ideallerini de yaşatmamız, bizden sonraki nesillere taşımamız gerekiyor. Bu kültürel aktarım süreçlerinin işletildiği mekanizmayı bugün itibariyle geldiğimiz nokta açısından değerlendirecek olursak; eğitim mekanlarımız son derece modern ve eğitim için donanımı tamamlanmış durumda olmasının yanı sıra çok iyi yetişmiş nitelikli bir eğitim kadromuz var.

Fakat mekanları değerli kılan sadece maddi unsurlar değildir.  Maddi unsurların yanında önemli bir etken de mekânda bulunan insan topluluğudur. Yani şu an içinde bulunduğumuz bu güzel mekânı değerli kılan siz kıymetli öğrencilerimizsiniz. “ sözleriyle devam etti.

Akademinin en önemli sorumluluğunun bilgi üretmek ve üretilen bilgiyi teknolojiye dönüştürmek olduğunun altını çizen Rektör Çiftçi, burada en hassas noktanın üretilen bilginin erdemle donatılmış olması ve bu erdemli bilginin yayılması olduğunu söyledi.

“Bugün şunu açıkça görüyoruz ki, dünyada yaşanan birçok toplumsal sıkıntının nedeni erdem yüklü olmayan bilginin yayılması ve bu erdemsizliğin getirdiği kirli bilginin kaosa yol açmasıdır.  Bu yüzden hep söylediğim gibi akademinin birinci önceliği erdemli bilgiyi yaygınlaştırıp teknolojiye dönüştürme zorunluluğudur. Biz erdemli bilgiyi üretmeye ve yaygınlaştırmaya talibiz. Bilgi aynı zamanda Allahü Teâlâ’nın ilim sıfatının kullarda tecessüm etmiş halidir.  Dolayısıyla bizim için ilahi bir kaynatır.   Bu ilahi kaynağı düşünmek gibi önemli bir olgu ile de birleştirmek elzemdir.

Kendimizi düşüneceğiz. Nerde? Niçin? Niye? Olduğumuzu düşüneceğiz.  Geleceği inşa noktasında ki sorumluluğumuzu düşüneceğiz.  Yeni bir bilgi üretme sorumluluğumuzu, topluma, ailemize, değerlerimize, ülkemize olan sorumluluğumuzu düşüneceğiz.  Düşüneceğiz ki; bilgi üretelim, alternatif üretelim. Düşünmeyi tetikleyen ve diri tutan şey de okumaktır.  Okumanın yaşı, zamanı, yeri olmamalı. Sizi madden ve manen geliştirecek mutlaka bir başucu kitabınız olmalı ve sürekli okumalısınız.  Gelişmenin ve üretebilmenin en iyi yolu okumak ve okuduğunu araştırmaktır.” Şeklinde konuşmasına devam eden Rektör Çiftçi, öğrencilere kendilerini geliştirebilmeleri ve üretmeleri için kendi yaşamından örnekler vererek tecrübe aktarımında bulundu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin bilgi kaynakları, teknik altyapı donanımı, fiziki ve sosyal imkanları ve nitelikli eğitim kadrosu hakkında öğrencilere bilgi veren Rektör Çiftçi, “değerler ve erdemli bilgiyle donatılmış bireyler yetiştirme misyonu üzerine hareket eden Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin kapılarının erdemli bireyler olarak yetişme gayreti içerisinde olan Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Lisesi öğrencilerine her zaman açık olduğunu’’ söyledi.

“Birlikte hem değerleri yaşatıp hem yeni değerler üreteceğiz.  Çünkü; değerlerle donatılmış bir nesil, değerlerle donatılmış bir millet ilelebet muktedir olacaktır.“ diyen Rektör Prof.

Harun Çiftçi, gençlere üniversite yaşamlarında faydalı olacak bilgiler verdi.

Etkinliğin son bölümünde öğrencilerin sorularını da cevaplayan Rektör Çiftçi, öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasını bitirdi.

 

 

 

.