Eğitim
Giriş Tarihi : 27-11-2021 23:28   Güncelleme : 27-11-2021 23:28

Rektör Çiftçi’den Çankırı TOBB Fen Lisesi’ne Anlamlı Ziyaret

Rektör Çiftçi’den Çankırı TOBB Fen Lisesi’ne Anlamlı Ziyaret

Rektör Çiftçi’den Çankırı TOBB Fen Lisesi’ne Anlamlı Ziyaret

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile Çankırı TOBB Fen Lisesi’ni ziyaret etti.

Geleceğin üniversitelilerini yetiştiren öğretmenler ile bir araya gelen Çiftçi, samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Çankırı’da geleceği inşa edecek öğrencileri en iyi yetiştiren okul olarak gördüğü Fen Lisesi’nde bulunmaktan mutluluk duyduğunu, burada görev yapan her öğretmenin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü içtenlik ve şükran ile kutladığını ifade etti.

Sözlerine kendi çalışma alanının fen, sağlık ve mühendislik olduğunu söyleyerek başlayan Harun Çiftçi: “Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile yarenler ve ahilik kültürü ile bezenmiş Çankırı’nın dinamo taşı Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne rektör olarak atandım. Bu kıymetli şehirde güzel işler başarmak için bulunuyoruz ve Çankırı’da eğitim adına bir paydaş olarak sizleri görüyoruz.” dedi.  Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin odak noktası oluşturacak fakülte ve birimlere sahip olduğunun altını çizdi. Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri ve Hukuk Fakültelerinin Üniversite’nin odağını oluşturduğunu belirterek: “Üniversite olarak sürekli güçlenmek, büyümek ve yenilenmek istiyoruz.

Araştırma ve geliştirmede de ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi üretme, bilgiyi yaygınlaştırma, bilgiyi teknolojiye dönüştürme adına faaliyetlerimiz var. Bir diğer amacımız da bulunduğumuz şehre katkısı olabilecek üniversite anlayışını yaygınlaştırmak. Üniversiteler kapalı duvarlar arasında eğitim-öğretim faaliyetleri sürdüren kurumlar asla olamaz ve olmamalı dedik. Biz de özellikle Çankırı’nın dinamikleri ile zaman zaman bir araya gelerek istişarelerde bulunup önerilerini almaktayız. Bunun için de en önemli paydaşımız eğitim-öğretim camiası. Biz bir çok proje okulu ile protokoller yaptık. Fen Lisesi ile de yakın zamanda bir protokol durumumuz olacak. Birlikte neler yapabileceğimizi, nasıl bir katkımız olacağını, sizlerden nasıl istifade edeceğimizi, sizlere nasıl katkı sunabileceğimizi değerlendireceğiz. Fen Lisesi olması hasebiyle özellikle yapacağımız bilimsel araştırmaların, öğrencilerin dikkatini çekeceğini düşünüyoruz. Bu noktada gerek projelerde, gerekse bazı etkinlikler kapsamında yapılacaklar hususunda bizlerin kapısı sizlere sürekli açık.” şeklinde konuştu.

Çiftçi: “Bizim laboratuvarlarımız var, atölyelerimiz var.

Öğrencilerimiz özellikle lisede merak altında bilimsel araştırma yapmak istiyorlar; bizler de onlara imkânlarımızı seferber etmek istiyoruz. Bizim zihinlerimizde bir çok teorik dersin izleri kalmazken uygulamada görmüş olduğumuz dersler film şeridi gibi gözümüzün önünde toplanıyor. Üniversite olarak bizler bu imkânları sağlarız. Bizim proje ofisimiz de var; proje ofisimizde BAP Projesi, TÜBİTAK projesi, Avrupa Birliği projelerinin yanında paydaşlarımızla birlikte proje yapma amaçlarımız var. Önümüzdeki hafta TÜBİTAK Başkanı Hasan MANDAL’ı davet etmek istiyoruz Üniversitemize. Hasan Bey’in de bu konuda hassasiyeti var. Özellikle orta öğretimde öğrencilerin TÜBİTAK projelerine yönlendirilmesini, bilim toplum projeleri konusunda onlarla birlikte çalışmamızı istiyorlar. “ sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Rektör Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ’nin, ziyaretinden dolayı çok mutlu olduklarını ve Çankırı Karatekin Üniversitesi ile ilgili daha fazla bilgi edindiklerini ifade eden Çankırı TOBB Fen Lisesi idareci ve öğretmenleri, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile yapılacak protokolün Fen Lisesi öğrencileri için büyük bir kazanım olacağını söylediler.

Ziyaretin ardından Çiftçi ve katılımcılar günün anısına toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

.