Eğitim
Giriş Tarihi : 02-11-2021 23:10   Güncelleme : 02-11-2021 23:10

Orman Mühendisliği Öğrencileri Uygulama Sahasına İndi

Orman Mühendisliği Öğrencileri Uygulama Sahasına İndi

Orman Mühendisliği Öğrencileri Uygulama Sahasına İndi

Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğrencileri “Orman Mühendisliğine Giriş” dersinin ilk uygulamasını ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İmal nezaretinde Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında yaptılar.

Uygulama dersinde ilk olarak Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü ziyaret edilerek İşletme Müdürlüğünün tanıtımı ve çalışma alanları hakkında bilgi verildikten sonra Orman İşletme Şefleri makamlarında ziyaret edilmiş, ardından İşletme bahçesinde arazöz ve yangına ilk müdahale aracının teknik özellikleri hakkında ekibe bilgi verildi.

Uygulamanın ikinci aşamasında ise Yapraklı bölgesi ormanlarına gidilerek ormancılık uygulamalarından örnekler verilerek, Orman Mühendisinin arazideki bir günü özetlenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak Yapraklı-Karacaözü Erozyon kontrol sahasında yapılan ağaçlandırma çalışmaları yerinde görülerek ekibe teknik bilgi verilmiş, ardından Yapraklı-Yayla mevkiinde yangın geçirmiş Sarıçam ormanında yapılan yeniden ormanlaştırma çalışmaları, Karaçam ve Sarıçam ormanlarında yapılan doğal gençleştirme, bakım çalışmaları ve Göknar ormanlarında üretim çalışmaları yerinde görülerek; damga, ağaç kesimi ve boylama işlemleri uygulamalı olarak gösterilmiştir. Son olarak orman koruma faaliyetleri kapsamında Çam kese böceği ile mücadele çalışmaları yerinde görülmüş, yangın gözetleme kulesi ziyaret edilmiştir.

Uygulama dersine Çankırı Orman İşletme Müdürü Şamil Yağlı, Müdür Yardımcıları Mustafa Çankaya ve Adem Suna ile Orman İşletme Şefleri Burak Özkan ve irfan Ertekin eşlik ettiler.

 Ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İmal, “Yoğun çalışma programı ve gündemlerine rağmen uygulama dersinde bizleri yalnız bırakmayan meslektaşlarımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Arazide öğrencilerin ormancılık uygulamalarını yakından görme imkânı yanında pratik bilgi de kazandığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Bora İmal uygulama derslerinin hız kesmeden devam edeceğini belirti.