Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 05:59   Güncelleme : 08-04-2022 05:59

NEHİR HAVZA YÖNETİM PLANLARI HAYATA GEÇİYOR

NEHİR HAVZA YÖNETİM PLANLARI HAYATA GEÇİYOR

NEHİR HAVZA YÖNETİM PLANLARI HAYATA GEÇİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen e Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA-II) kapsamında desteklenen “6 Havzada Nehir Havza Yönetim Planlarının Hazırlanması Projesi” 13 Eylül 2021 tarihinde resmi olarak başlamıştır. İlimiz Batı Karadeniz ve Kızılırmak havzaları içerisinde yer almaktadır.

Söz konusu proje kapsamında bahse konu 6 havzada hazırlanacak Nehir Havza Yönetim Planları ile denizler hariç, kıyı suları dâhil olmak üzere yerüstü ve yeraltı sularının kalite ve miktar açısından durumlarının iyileştirilmesi, korunması ve koruma-kullanma dengesi gözetilerek sürdürülebilir kullanımının sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, 6 havza için hazırlanacak Sektörel Su Tahsis Planları ile su kaynaklarının havza ölçeğinde paylaşımı, geleceğe yönelik planlanması ve her sektörün ihtiyacı olan suyun adil, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde karşılanması sağlanacak olup, mevcut durum analizi, modelleme, ekonomik analiz ve tedbirlerin belirlenmesi aşamalarında, Nehir Havza Yönetim Planları ile uyumlu ve entegre çalışılacaktır.

Konuyla ilgili olarak Bakanlığımız Konu Uzmanları ve Proje Direktörü tarafından yapılan sunum ve bilgilendirmenin ardından İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN konuyla ilgili yaptığı değerlendirmesinde ” Proje kapsamında Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak her türlü desteğin verileceğini, ayrıca İlimizde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan su kirliliği ile ilgili olarak üreticilerimizin yanlış uygulamalarının düzeltilmesine yönelik olarak eğitim faaliyetlerine hız verileceği konusunda” açıklamalarda bulunmuştur.