Eğitim
Giriş Tarihi : 29-11-2021 15:35   Güncelleme : 29-11-2021 15:35

Macaristan Büyükelçisi Matis ÇAKÜ Öğrencileriyle Buluştu

Macaristan Büyükelçisi Matis ÇAKÜ Öğrencileriyle Buluştu

Macaristan Büyükelçisi Matis ÇAKÜ Öğrencileriyle Buluştu

Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı söyleşileri kapsamında 26 Kasım 2021 Cuma günü Macaristan’ın Türkiye Büyükelçisi Viktor Matis ÇAKÜ öğrencileriyle buluştu.

Moderatörlüğünü Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’ndan Dr. Çağlar Ezikoğlu’nun yaptığı söyleşinin açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş yaptı.

 Odabaş, yapmış olduğu açılış konuşmasında Türkiye ile Macaristan arasındaki tarihi bağlara vurgu yapıp, her iki ülkenin tarihi simaları üzerinden çeşitli örnekler vererek iki ülkenin arasında kurulmuş olan bu tarihi köprüyü dinleyicilere aktardı.

Odabaş’ın açılış konuşmasından sonra sözü alan Büyükelçi Viktor Matis iki temel husus üzerinden Türkiye Macaristan ilişkilerini ele aldı.

 İlk olarak her iki ülkenin siyasi ilişkilerine odaklanan Matis özellikle hem Türkiye hem de Macaristan’ın Avrupa Birliği ülkeleri ile olan ilişkileri bağlamında benzer tecrübelere sahip olmasını vurgulayıp, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde Macaristan’ın tam anlamıyla vermiş olduğu desteği bir kez daha dinleyicilere aktardı.

 Ayrıca Büyükelçi Matis Kasım ayında İstanbul’da toplanan ve eski adıyla Türk Konseyi yeni adıyla Türk Devletleri Teşkilatı’na Macaristan’ın gözlemci üye olarak vermiş olduğu desteği belirtti.  İkinci boyut olarak ise her iki ülkenin kültür ve eğitim açısından ilişkilerine değinen Matis, özellikle kültürel ve tarihsel gelişim açısından her iki ülkenin ortak bir mirasa sahip olduğunu çeşitli örnekler üzerinden katılımcılara hatırlattı.

Katılımcılara Türkiye’de kurulmuş olan Macar Kültür Merkezi’ni ziyaret etmesini tavsiye eden Matis, aynı zamanda bu aydan itibaren başvuruları başlayan ve lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencilere tahsis edilmiş olan Macaristan Devlet Bursları’na (Stipendium Hungaricum) dair bilgilendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Matis’in konuşmasına müteakiben ÇAKÜ lisans ve yüksek lisans öğrencileri siyasetten dış ilişkilere, sosyal medyadan Türk-Macar ilişkilerine farklı konulardan çok sayıda soruyu Büyükelçi’ye sordular.

Oldukça ilgi çekici ve keyifli geçen soru-cevap bölümünden sonra kapanış konuşmaları ile etkinlik sona erdi.