Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-01-2022 23:47   Güncelleme : 20-01-2022 23:47

KURAKLIK VE TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

KURAKLIK VE TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

KURAKLIK VE TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen Kuraklık, TARSİM konularındaki bilgilendirme toplantılarına Şabanözü, Kızılırmak ve Çerkeş İlçelerimizdeki üreticilerden 148 çiftçi katıldı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN ”İklim değişikliği ve buna bağlı olarak yaşanan doğal afetler kaçınılmaz gerçeklerdir. Yapacağımız üretimleri bu gerçekleri göz önünde bulundurarak yapmalıyız. Bakanlığımız, TARSİM yaptırmak isteyen çiftçilerimize % 70′ lere varan oranlarda prim desteği sağlamaktadır. Tüm çiftçilerimizi bu desteklerden faydalanmaya davet ediyor, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortalarınızı 21 Şubat 2022 tarihine kadar yaptırmanızın önemine dikkat çekiyorum. Bakanlığımız ve bizler her daim üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplantılarda İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca İklim değişikliği ve kuraklık konularında, TARSİM yetkilileri tarafından devlet destekli Tarım Sigortaları Sisteminin işleyişi, branşlar ve teminatlar hakkında bilgiler verildi.

Üreticilerimizin sorularının cevaplandırılmasıyla toplantılar sona erdi.