Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 03:18   Güncelleme : 08-04-2022 03:18

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi Ek Protokolü İmzalandı

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" Projesi Ek Protokolü İmzalandı

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi Ek Protokolü İmzalandı

Çankırı Valiliği himayesinde Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, kırsal gelir kaynaklarının artırılması, köyden kente göçün önlenmesi amacıyla, sözleşmeli küçükbaş üretim modeli temelinde hazırlanan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesinin ek protokolü imzalandı.

Çankırı Valiliğinde gerçekleştirilen imza törenine Çankırı Valisi Abdullah AYAZ, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Ziraat Bankası Ankara Ulus Bölge Müdürü Ali KIRBAŞ ve diğer yetkililer katıldı. Ek protokol Çankırı Valisi AYAZ ve Ziraat Bankası yetkilileri arasında imzalandı. 2021 yılında 2 etap halinde uygulanan proje kapsamında, Çankırı Valiliği ile Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü arasında projenin ilk ve ikinci etabı için 24.03.2021 tarihinde protokol imzalanmış ve 80 bin adet küçükbaş hayvan dağıtımı hedeflenmişti. Proje kapsamında 2021 yılı içerisinde 2 etap olarak başvurular alınmış ve değerlendirmeler sonucunda uygun olan yetiştiricilerle sözleşme imzalanarak küçükbaş hayvanları teslim edilmişti.

İlimiz genelinde toplam 536 adet yetiştiricinin başvurusu incelenerek sistem üzerinden Ziraat Bankasına gönderildi. Banka tarafından yapılan değerlendirme sonucu 119 yetiştiricinin kredilendirme ve hayvan alım sürecinin tamamlandığı bildirildi. Toplam 119 adet yetiştiriciye 10 bin 77 adet koyun teslim edilerek, Ziraat Bankası tarafından 16 milyon 511 bin 815 TL  kredi kullandırıldığı bildirildi. 2021 yılında başvurusu onaylanan yetiştiricilerin koyun alım ve kredilendirme işlemlerine devam edildiği vurgulandı.