Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-08-2021 16:22   Güncelleme : 10-08-2021 16:22

KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ AMACIYLA ÇANKIRI İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ İLE ANKARA BÖLGESİ VETERİNER HEKİMLER ODASI ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI.

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik, 26/02/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti

KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ AMACIYLA ÇANKIRI İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ İLE ANKARA BÖLGESİ VETERİNER HEKİMLER ODASI ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI.

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik, 26/02/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelik kapsamında başlanılan çalışmalar neticesinde, Ev Hayvanı Kayıt Sistemi PETVET Sistemi 2021 yılı itibari ile Tarım ve Orman Bakanlığımız kayıt sistemi olan Hayvan Bilgi Sistemi çatısı altında faaliyete geçmiştir.

Söz konusu mevzuat gereği, sahipli köpekler 01.01.2021 tarihinden itibaren İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz ve Serbest Veteriner Hekimler tarafından Mikroçip uygulaması yapılarak kimliklendirilecek, PETVET sistemine kayıt edilerek Pasaport belgeleri düzenlenecektir. Aynı kapsamda Kedi ve Gelinciklerin kimliklendirme işlemleri 01.01.2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

Kedi ve Köpeklerin kimliklendirme faaliyetlerinin sektör paydaşımız olan Serbest Veteriner Hekimler aracılığı ile yürütülebilmesi amacıyla, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile İlimiz Çankırı’nın bağlı bulunduğu Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı ile İşbirliği Protokolü, 09.08.2021 Tarihinde Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz’ de imzalanmıştır. Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN ile Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Zeynep Pınar KAYA tarafından imzalanan protokol ile sahipli evcil hayvanlarımızın Veteriner Hekimler odasına bağlı, 6343 sayılı Kanunla faaliyet gösteren Serbest Veteriner Hekimlerimizce de kimliklendirilebilmesi ve kayıt altına alınabilmesi sağlanmıştır. Serbest Veteriner Hekimlerimizce, sahipli kedi ve köpeklerimize mikroçip uygulaması akabinde petvet sistemine kayıtları yapılarak pasaport düzenlenecek aynı zamanda hayvanlara ait sahip bilgileri değişiklikleri, uygulanan aşı ve tedaviler ve cerrahi müdahaleler gibi tüm bilgilerde işlenebilecektir.

Sahipsiz hayvanların hayvan barınakları tarafından gerçek ve tüzel kişilerce sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesi ile birlikte sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir.

Bakanlığımız tarafından yayımlanan, Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik ve bu kapsamda faaliyete geçen sistemler ve imzalanan bu protokol ile; can dostlarımız artık sokaklara atılamayacak, tüm kimlik ve sahip bilgilerinin kayıtlı olması ile birlikte aykırı davranış sergileyen şahıslar hakkında idari işlemler tahsis edilebilecektir. Aynı zamanda başta Kuduz hastalığı olmak üzere Hayvanlardan insanlara geçen Zoonoz hastalıkların kontrolü ve mücadelesi de sağlanacaktır.