Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-11-2021 20:05   Güncelleme : 11-11-2021 20:05

İlimizde 579 Bin Fidan Toprakla Buluştu.

İlimizde 579 Bin Fidan Toprakla Buluştu.

İlimizde 579 Bin Fidan Toprakla Buluştu.

Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası kapsamında ilimiz genelinde 579 bin fidan toprakla buluştu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayesinde başlatılan, Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen kampanya kapsamında Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde bugün, Ankara yolu Gölez sapağı mevkiinde bir tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende fidan dikimi için belirlenen bölgedeki 100 hektarlık alana toplam 70 bin fidan dikildi. 

Aynı bölgede gerçekleştirilen törene Valimiz Abdullah AYAZ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih BÜYÜK, Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Vali Yardımcısı Mehmet Zahid UZUN, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet EROL, daire müdürleri, STK temsilcileri, gönüllüler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Valimiz Abdullah AYAZ, iklim zirvesinin yakın zamanda yapıldığını hatırlatarak, “Bu zirvede bulunan ülkemiz ve diğer ülkeler geleceğe dair iklim hedeflerini ortaya koydular. Dünyamız çevre felaketleri açısından bir uçurumun kenarında. Uçurumun kenarında olanlar bir sonraki adımlarını çok dikkatli atmaları gerekir. Onun için ülkemizde son yıllarda hem orman varlığının arttırılması hem yenilenebilir enerji kaynaklarının yükseltilebilmesi noktasında büyük bir dönüşüme imza atmaya devam ediyor. Bugün de bu adımlardan birisi olarak burada 100 hektarlık alanda 70 bin fidanın toprakla buluşmasını hep beraber sağlayacağız. İlimizin yaklaşık yüzde 25’i ormanla kaplı. Son 20 yılda arkadaşlarımızın da gayretiyle ilimiz genelinde 58 milyondan fazla fidan toprakla buluşmuş oldu. İnşallah önümüzdeki dönemde de hem ilimizde hem ülkemizde orman varlığının arttırıldığına, çevresel büyük yatırımların yapıldığına ve büyük bir dönüşümün gerçekleştiğine hep birlikte şahitlik etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Valimiz AYAZ ve diğer protokol üyeleri belirlenen alana fidan dikimi gerçekleştirdi.