Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-10-2021 06:09   Güncelleme : 23-10-2021 06:09

Ilgaz”da Sarıkılçık Hasadı Yapıldı.

Ilgaz"da Sarıkılçık Hasadı Yapıldı.

Ilgaz”da Sarıkılçık Hasadı Yapıldı.

​ 

    Ilgaz İlçemizin Yerkuyu köyünde sarıkılçık çeşidi Çeltik hasatı tarla günü düzenlendi.

    22 Ekim günü düzenlenen tarla gününe, Ilgaz İlçe Kaymakamı Sayın Osman Oğuz EKŞİ, İl Müdür Yardımcımız Halil TEKİN, İlçe Müdür V.  Zekiye ÖZDOĞAN, Ilgaz İlçe Belediye Başkanı Mehmed ÖZTÜRK, İlçe Ziraat Odası Başkanı Hasan ÇAKIR, Kurum ve Kuruluş yetkilileri, siyasi parti temsilcileri ile Köy Muhtarlarımız ve çiftçiler katılım sağladılar.

    İlçe Müdür Vekili Sayın Zekiye ÖZDOĞAN kısa bir bilgi vererek “İlçemizde Sarıkılçık ve Akçeltik adı verilen yöresel çeltik çeşidi üretimi yapılmaktadır. 2021 yılında İlçemizde Çeltikbaşı köyü 24 çiftçi 159 da; Yerkuyu Köyü’nde 36 çiftçi 490 da, Yuvasaray Köyü’nde 25 çiftçi 143 da,  Sarmaşık Köyü’nde 17 çiftçi 247 da alanda toplamda 102 çiftçi 1039 da alanda ruhsatlı çeltik üretimi yapılmaktadır. (2020 yılı verilerine göre ortalama dekara verim 600 kg iken bu sene Eylül ayının soğuk geçmesi kardeşlenmenin olmaması sebebiyle verim kaybı gözlenmiştir.)

    Yatmaya dayanıklı olan ve üretimdeki verimi orta düzeyde olan sarıkılçık çeşidinin pişirildiğinde dane boyunun yaklaşık üç katına çıkması ile tüketim esnasında veriminin artması diğer pirinçlerde olmayan bir özelliktir. Sarıkılçık çeltiğinin en önemli özelliği; rengi, aroması, lezzeti ile bölge halkının en çok aradığı çeşit olması, bu bölgede yaşayan insanların damağına hitap etmesidir. Devrez vadisinde yetiştirilen çeltikler bu ayırt edici özelliğini, kar sularının erimesi ile oluşan Devrez çayının suyundan almaktadır. Hatta eski kayıtlarda Devrez Çayı boyunca uzanan vadide üretilen pirinçlerin Padişah sofrasında kullanılmak üzere ayrıldığı da geçmektedir. ” dedi.

    Daha sonra çeltik hasadına devam edildi.