Eğitim
Giriş Tarihi : 20-01-2022 01:47   Güncelleme : 20-01-2022 01:47

İbn-i Haldun Görüşlerine Sosyolojik Bakış Paneli Gerçekleştirildi

İbn-i Haldun Görüşlerine Sosyolojik Bakış Paneli Gerçekleştirildi

İbn-i Haldun Görüşlerine Sosyolojik Bakış Paneli Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyoloji Topluluğu tarafından düzenlenen “İbn-i Haldun Görüşlerine Sosyolojik Bakış “ paneli 18 Ocak 2022 Salı günü Hukuk Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Barış Taş, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferansta Sosyoloji Topluluğu üyesi öğrenciler İbn-i Haldun görüşlerine sosyolojik açıdan bakan sunumlar gerçekleştirdiler.

Panelin açılış konuşmasını yapan ÇAKÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şahin Doğan, Pandemi nedeniyle ara verilen sosyal ve akademik etkinliklere yeniden başlamaktan ve böylesine önemli panellerde buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şahin, pratik eğitim yanında öğrencilerin bu tür etkinliklere katılması ve sunum yapmasının da kendileri açısından hem özgüvenlerinin artması hem saha çalışması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

İbn-i Haldun’un bir tarih felsefesicisi ve tarih felsefesciliğinin kurucusu olduğunun altını çizen Doç. Dr. Şahin Doğan, “İbn-i Haldun dünya ilim ve düşünce tarihinin, sönmeyen ve hala parlamaya devam eden sosyoloğudur. İbn-i Haldun’dan önceki tüm tarihçiler olayları tek tek ele alıp, hikâye gibi anlatmış, bir senteze gidememişlerdir. İbn-i Haldun ise tek tek fenomenlerden yola çıkarak ünlü tarih tezini öne sürmüş, böylelikle de sosyoloji adını verdiğimiz bilim dalı kendisiyle başlamıştır.” dedi.

Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Barış Taş ise üniversitelerin sadece bilimsel teorik bilgilerin öğretildiği bir eğitim kurumu olmadığını, üniversitelerin bilginin üretilip paylaşıldığı kurumlar olduğunu ve bu anlamda Sosyoloji Topluluğu tarafından düzenlenen bu etkinliğinin bilginin paylaşılması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Sosyoloji Topluluğu üyesi öğrenciler İbn-i Haldun görüşlerine sosyolojik açıdan bakan sunumlar gerçekleştirdiler.

Panel karşılıklı soru-cevap bölümü ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.