Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-10-2021 01:13   Güncelleme : 27-10-2021 01:13

DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI…

DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI…

DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI…

DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI…

    Tarım ve Orman Bakanlığı eş zamanlı denetim seferberliği için düğmeye bastı. Bakanlığımızın denetim seferberliği 4 gün boyunca Türkiye genelindeki birçok işletmede uygulanacaktır. Denetim Seferberliği sloganı ile başlatılan ve tüm kontrol görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen denetleme sürecinde, gıda güvenirliğini sağlamak amacıyla Çankırı il merkezi ve ilçelerindeki üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetimler gerçekleştiriliyor.

    Denetimlere eşlik eden Çankırı Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin DÜZGÜN, “Çiftlikten sofraya, ham maddenin başlangıcından son mamule kadar her aşamada denetim faaliyetleri yürütüyoruz. Kontrol planları kapsamında risk esasına göre uygun sıklıkta, haber vermeden hassasiyetle denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi. Düzgün, Gıda denetimlerinin yıl boyunca da aralıksız devam ettiğini ifade ederek, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması yönünde 25.10.2021 – 28.10.2021 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatılmış olup, bu kapsamda ülke genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirilmektedir.

    Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlilerince 2021 yılında 2200 denetim yapılmış, 163 numune alınmıştır. Eksiklik görülen işletmelerde idari yaptırım ve cezai işlemlerin yanı sıra İyi Hijyen Uygulamalarına yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları devam edecek olup, vatandaşımızın güvenilir gıda tüketmesi için bütün denetçi arkadaşlarımız özveriyle çalışmalarını yürütmektedirler. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki gıda denetimlerinin en önemli paydaşı her zaman tüketicidir. Tüketicilerimiz her türlü şikâyetlerini ALO 174 ve Whatsapp İhbar Hattına (0 501 174 0 174) yapabilirler.” dedi.

    Denetim seferberliği ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.