Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 06:00   Güncelleme : 08-04-2022 06:00

Çiftçilerimize “Gübre ve Gübreleme” Eğitimi Verildi

Çiftçilerimize "Gübre ve Gübreleme" Eğitimi Verildi

Çiftçilerimize “Gübre ve Gübreleme” Eğitimi Verildi

Çiftçilerimize “Gübre ve Gübreleme” Eğitimi Verildi

# İşimiz Saha Gücümüz Saha#

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Çankırı Ziraat Odası Başkanlığımızca çiftçilerimize “Gübre ve Gübreleme” konulu eğitim verildi.

09 Mart 2022 Çarşamba günü, Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitim toplantısına Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN Ziraat Odası Başkan V. Necati TAŞ, Muhtarlarımız ve önder çiftçilerimiz katılım sağladılar.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda İlk Konuşmacı olarak Çankırı Ziraat Odası Başkan Vekili Necati TAŞ, Katılımcılara ve Çiftçilerimize Hoş Geldiniz diyerek bol ve bereketli bir yıl geçirmeleri temennisinde bulundu.

 Arkasından söz alan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN ” Bizler bir karış yer bırakmadan ekmeye gayret edeceğiz. Ekiliş alanları gübreleyeceğiz ki verimimizde düşüklük olmasın. Gübremizi ne zaman, ne kadar, nasıl atacağımız çok önemli. Kaliteli üretim için gübre şarttır. Biz üreticiler üretimde kalmalıyız. Artık stratejik ürün gıdadır. Gıdayı elinde tutan ülke güçlü ülke olacaktır.   Allaha şükür hem bitkisel üretim hem hayvansal üretimde kendi kendimize yeter bir ülkeyiz. Gerek tohum gerek fide fidan üretiminde %96’sını kendimiz karşılar duruma geldik. Hayvan varlığımız sayısal olarak artışın yanında verim yönüyle de hızla artmaktadır.

 Bitkisel ürünlerde Bakanlığımız başta hububat olmak üzere yağlı tohum, yem bitkileri ve baklagil üretimine de ciddi destek vermektedir. Zor günlerde verilen bu desteklerle çiftçimizin her zaman yanında olduğu aşikârdır.” dedi

 İl Müdürümüz Dr.Hüseyin Düzgün’ün konuşmasının ardından konuşan Valimiz AYAZ, tüm dünyada ve ülkemizdeki gıda güvenliğinin önemini ifade ederek, “Çiftçilerimizin gayreti ve çalışmalarıyla pandemi sürecinde çok sorun yaşanmadı. Son günlerde gıda ile ilgili çok şey tartışılsa da önümüzdeki süreçte de hiçbir problem yaşanmayacağını, devletimizin sizlerle beraber çiftçimizin, üreticimizin gayret ve desteği ile bu süreci aşacağından eminiz.” dedi.

Çiftçilerin muhakkak üretim yapması gerektiğini vurgulayan Valimiz Abdullah AYAZ şöyle konuştu: “Son dönemde yaşanan zorlukların, sizlerin yaşadığı sıkıntıların, maliyetlerdeki artışların farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta bazı müjdeler verdi. Önümüzdeki süreçte inşallah bu müjdeler devam edecektir ve mevcut pandemi koşullarına eklenen savaşla beraber ortaya çıkan sıkıntıları daha rahat atlatmanız için gereken destekler Devletimiz tarafından verilecektir. Bizim bu süreçte sizlerden beklediğimiz gayret ve üretim. Sizler gayret göstereceksiniz bizler de elimizden geldiğince sizlere destek sunacağız. Bu memleket bizim. Onun için hepimiz üstümüze düşen görevi yerine getirmeliyiz. Sizlerden bu süreçteki beklentimiz büyük. Çiftçilerimiz muhakkak üretmeli. Üretmezsek ithal etmek zorundayız. Her zaman, her konuda hem Tarım Müdürlüğündeki arkadaşlarımızın hem de benim kapım çiftçilerimize sonuna kadar açık. Herhangi bir sıkıntıda çekinmeden gerek şahsen gerekse muhtarlarımız aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.”dedi.

Valimiz Abdullah AYAZ’ın konuşmasından sonra Ziraat Mühendisi Levent TURAN tarafından çiftçilere “Gübre ve Gübreleme” konulu eğitim verildi.