Eğitim
Giriş Tarihi : 17-12-2021 18:26   Güncelleme : 17-12-2021 18:26

Çevre Sağlığı Programı Öğretim Üyemizden Yeni Bir Tübitak-1002 Projesi

Çevre Sağlığı Programı Öğretim Üyemizden Yeni Bir Tübitak-1002 Projesi

Çevre Sağlığı Programı Öğretim Üyemizden Yeni Bir Tübitak-1002 Projesi

Uzun yıllardır ülkemizin farklı orman ekosistemlerinde yarasa ekolojisi araştırmaları yürüten ÇAKÜ Eldivan Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü, Çevre Sağlığı Programı Öğretim Üyesi Ekolog Dr. Okan Ürker, TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı tarafından desteklenmeye değer bulunan yeni projesi ile birlikte meşe ormanlarının yarasalar tarafından kullanım ilişkilerine odaklandı.

 Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz (ÇAKÜ Yaban Hayatı Programı) ve Doç. Dr. Alkan Günlü (ÇAKÜ Orman Fakültesi) yardımcılığında, “Türkiye’de Bir Meşe (Quercus sp.) Ormanına Ait Farklı Meşçere Tiplerindeki Ağaçların Yarasalar Tarafından Kullanım Tercihlerinin Araştırılması” isimli 12 ay sürecek bu proje kapsamında; Türkiye’de orman ekosistemlerinin önemli bir memeli grubu olan yarasalar hakkında meşe ormanlarını nasıl kullandıkları, hangi türlerin hangi dönemlerde bu orman ekosistemini tercih ettikleri hakkında kapsamlı tespitler yapılması planlanmaktadır.

 Proje kapsamında, Orman Genel Müdürlüğü’nün orman amenajman planlarına biyolojik çeşitliliğin entegrasyonu çalışmalarına da katkı sunmak hedeflenmektedir.

 İlgili proje süresince ayrıca 1 adet Yüksek Lisans Bursiyeri çalıştırılacak olup, ilgi duyan araştırmacıların okanurker@karatekin.edu.tr adresine özgeçmiş ve niyet mektuplarını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ulaştırmaları gerekmektedir.

 Bu vesileyle değerli hocalarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.