Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-10-2021 19:18   Güncelleme : 06-10-2021 19:18

Çeltik Hasadımız devam ediyor, Valimiz Abdullah AYAZ Kızılırmak İlçemizde Çeltik Hasadında

​           Ülkemizde çeltik tarımında önemli bir yere sahip olan Kızılırmak ilçemizde bu kapsamda çeltik hasadı hız kesmeden devam etmektedir

Çeltik Hasadımız devam ediyor, Valimiz Abdullah AYAZ Kızılırmak İlçemizde Çeltik Hasadında

​          

Ülkemizde çeltik tarımında önemli bir yere sahip olan Kızılırmak ilçemizde bu kapsamda çeltik hasadı hız kesmeden devam etmektedir.

Kızılırmak ilçemize bağlı Aşağıalagöz köyünde Valimiz Abdullah AYAZ; İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN, İlçe Kaymakamı Emine DİLCE, Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat GAMZELİ, Kızılırmak Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Rıfat Koç, daire amirleri ve diğer sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte Valimiz Abdullah AYAZ biçerdövere binerek çeltik hasadına katıldı

Burada açıklama yapan Valimiz Abdullah AYAZ Çankırı’nın çeltik yetiştiriciliğinde ilk 10 İl içerisinde yer aldığını, Türkiye çeltik üretiminin yaklaşık %3’ünün İlimizde gerçekleştirildiğini belirtti.

Çiftçilerin bir yıllık emeğinin karşılığını aldıkları hasat zamanında kendilerinin de buna şahitlik etmek için buraya geldiklerini belirten Valimiz Abdullah AYAZ, “İlimizde Merkez ilçe, Kızılırmak ve Ilgaz ilçelerinde yaklaşık 30 bin dekar alanda çeltik ekiliyor. Bugün de çiftçilerimizin hasadına şahitlik etmek, bereketli olsun demek için buradayız. Mahsül güzel, malum buğday ve arpada çiftçilerimiz talihsizlik yaşadılar, bir kuraklık oldu. İnşallah burada onun herhangi bir örneğini görmüyoruz. Çiftçilerimiz üründen ve verimden memnun. İnşallah güzel bir kazanç elde edecekler. Bizde çeltik üretimini geliştirmek için arkadaşlarımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Valimiz AYAZ, ardından Kızılırmak ilçemizde yeni bir üretim şekli olan, damla sulama sistemi ile çeltik yetiştiriciliği yapan bir çiftçimizi tarlasında ziyaret ederek yetiştiricilik aşamaları ile ilgili bilgi aldı.

Valimiz Abdullah AYAZ daha sonra Kızılırmak ilçemizde çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.