Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-01-2022 10:36   Güncelleme : 07-01-2022 10:36

ÇANKIRI İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTÇİ TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR.

ÇANKIRI İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTÇİ TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR.

ÇANKIRI İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTÇİ TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR.

#İşimiz Saha Gücümüz Saha#

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce kış mevsiminde sahada olmayan çiftçilere yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine hız verildi. Çiftçilere yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantılarına Merkez Hasakça köyünde devam edildi. Toplantıya, İl Çankırı Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN ve tüm müdürlerimiz katıldı.

Muhtar ve diğer köy sakini çiftçilerin eğitime gelen ekibi karşılamasının ardından, İl Müdürü tarafından muhtar ve çiftçilerden; köyün tarımsal üretimi, köyde kaç hane olduğu ve köyün genel sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgiler alındı.

Çiftçi toplantısında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN; ” İl Müdürlüğümüzün tüm idarecileri ile beraber sizin yanınızda, sizinle beraber olmak için buradayız. Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ nin öncülüğünde her zaman çiftçimizin yanındayız, her daim sahadayız. Çiftçi toplantılarımızın esas amacı, kış günlerinde çiftçimizin boş vakitlerini değerlendirebilmek amacıyla, çiftçi toplantıları planlayarak bir program dâhilinde çiftçimizin her zaman yanında ve hizmetinde olduğumuzu göstermek, sizlere tarım ve hayvancılık konularında bilgiler vermektir dedi.

Çiftçilerimize her zaman kapılarımızın açık olduğunu, çiftçilerimizin de yeniliklere ve yeni girişimlere açık olmaları gerektiğini, Müdürlüğümüze uğramaları durumunda akıllarından geçen konularda en iyi şekilde çiftçilere danışman desteği sağlayacaklarını ifade etti. Nüfusun köyde tutulmasının önemine değinerek yeni üretim tesislerinin yapılması ve mevcut olanların geliştirilmesi gibi projelerin uygulanmasıyla köyde daha yüksek bir refah seviyesine ulaşılacağı ve bunun köye geri dönüşe faydalı olacağını söyledi.”

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın pek çok kalemde desteklerinin olduğunu, bu desteklere her geçen gün bir yenisinin eklendiğini, Bu desteklemelerden ve yeniliklerden haberdar olmaları açısından Muhtarımızın ve çiftçilerimizin belirli aralıklarla İl Müdürlüğümüzü ziyaret etmelerini tavsiye etti.

Şube Müdürleri tarafından Çiftçi toplantısında, İlaçlama, gübre kullanımı ve dönemsel bitkisel üretim uygulamaları ve Tarım Bilgi Sistemi konuları, Hayvancılık Desteklemeleri ve Buzağı bakım ve hastalıkları, yapılan aşılama ve kümelemeler ile genel hayvan hastalıkları, Kırsal kalkınma Destekleri, Sulama desteklemeleri, Devlet destekli tarım sigortaları ve diğer destekler gibi konularda çiftçilere bilgi verildi.

 Hasakça köyü çiftçi toplantısı çiftçilerin yerel bazda karşılaştıkları problemlerin, akıldaki soruların konuşulması, bunların cevaplanması ve tavsiyelerde bulunularak toplantı tamamlandı.