Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 23:05   Güncelleme : 07-04-2022 23:05

ÇANKIRI’DA KUŞBURNU MEYVESİ YETİŞTİRMEK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZE BAKANLIĞIMIZDAN DESTEK…

ÇANKIRI'DA KUŞBURNU MEYVESİ YETİŞTİRMEK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZE BAKANLIĞIMIZDAN DESTEK…

ÇANKIRI’DA KUŞBURNU MEYVESİ YETİŞTİRMEK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZE BAKANLIĞIMIZDAN DESTEK…

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında İl Müdürlüğümüzce uygulamaya konulan “Çankırı’da Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde üreticilerimize %75 hibe destekli %25 çiftçi katkılı 3000 adet Sertifikalı Yıldız çeşidi Kuşburnu Fidanı temin edilerek 25 dekar alanda yetiştiriciliği yapılmak üzere 14 çiftçimize dağıtıldı.

Kuşburnu Fidan Dağıtım töreninde konuşan İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN “Ekilmedik dikilmedik arazi kalmasın diye tarıma elverişli olup kullanılmayan alanlarda, ilimizin iklimine uygun olarak aşılı kuşburnu yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Biz fidanları sizlere teslim ediyoruz bundan sonra iş sizde bunların bakımını müdürlüğümüz teknik elemanları ile sürekli iletişim halinde yapınız. 2-3 yıl sonra sizleri ziyaret ederek meyvesini de yiyeceğiz diyerek, Tüm Çiftçilerimize Bereketli Yıllar Dilerim .”dedi

Proje kapsamında Kuşburnu fidanı dağıtılan çiftçilerimize yetiştiricilik, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat, işleme-değerlendirme konularında eğitim verildi. Ayrıca. Yıl boyunca il ilçe Müdürlüklerimizde görevli teknik elamanlar gözetiminde bahçeler kontrol edilerek gerekli uygulama ve teknik bilgi aktarımı yapılacaktır.

Anadolu’da taze ya da kurutulmuş olarak tüketildiği gibi genel olarak marmelat, kompostosu, reçeli, Pestili, şerbeti, ezmesi ya da pekmezi yapılarak tüketilir. Çay gibi demlenip içilir. Çekirdeklerinin yağı kozmetik sanayisinde kullanılır. Çiçekleri tıbbı ilaç olarak kullanılır. Kış döneminde özellikle çayını bolca tükettiğimiz kuşburnu, bol miktarda C vitamini deposudur ayrıca fosfor ve potasyum bakımından da zengindir.