Eğitim
Giriş Tarihi : 24-02-2022 23:34   Güncelleme : 24-02-2022 23:34

Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Çankırı’da ikamet eden denetimli serbestlik hükümlülerinin kamuya yararlı bir işte ücretsiz çalıştırılmaları amacıyla Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Çankırı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesinde gerçekleşen imza töreninde protokole, Çankırı Karatekin Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı adına Başsavcı Oğuz Şükrü Ener imza ederken Çankırı Denetimli Serbestlik Müdür Vekili Abdullah Kaya’da hazır bulundu.

 İmza töreninde konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, protokolün hem Üniversite ile Cumhuriyet Başsavcılığı arasında yapılan ilk iş birliği protokolü olması hem de hükümlülerin toplum yararına topluma faydalı bireyler olarak geri kazandırılması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Rektör Çiftçi, cezalarını denetimli serbestlik kapsamında toplum içinde çeken hükümlülerin, imzalanan protokol kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesinin uygun birimlerinde ilgili protokol kapsamında çalışacaklarını ve bu  hükümlülerin bakım-onarım ve çevre düzenlemesi alanlarında görev yaparak toplum yararına hizmet vereceklerinin altını çizdi.

Kamuya yararlı bir işte ücretsiz çalışan hükümlülerin sosyal hayata adapte olmaları, kurallara uyma, iş disiplini ve zaman yönetimi gibi becerilerini geliştirmelerini hedeflediklerini belirten Rektör Çiftçi, “Ayrıca denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan hükümlülere eğitim ve iyileştirme amaçlı seminer ve grup çalışmaları düzenleyeceğiz. “ dedi

Başsavcı Oğuz Şükrü Ener Adalet Bakanlığı tarafından da onaylanan protokolün,  denetimli serbestlik hükümlülerinin niteliklerinin artırılmasını; mahkemelerce, Cumhuriyet Başsavcılığınca ve Çankırı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce haklarında kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılmasına karar verilen  kişilerin ilgili yükümlülüğün kararları uyarınca iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması amacıyla yürütülecek eğitsel, kültürel ve sosyal faaliyetlerin yerine getirilmesini kapsadığını söyledi.