Eğitim
Giriş Tarihi : 05-01-2022 23:39   Güncelleme : 05-01-2022 23:39

ÇAKÜ ile Demiryolu Sistemleri Alanında Öncü Kuruluş Olan VADEMSAŞ Arasında Önemli İşbirliği

ÇAKÜ ile Demiryolu Sistemleri Alanında Öncü Kuruluş Olan VADEMSAŞ Arasında Önemli İşbirliği

ÇAKÜ ile Demiryolu Sistemleri Alanında Öncü Kuruluş Olan VADEMSAŞ Arasında Önemli İşbirliği

Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Voestalpıne Kardemir Demir Yolu Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (VADEMSAŞ” arasında “Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokole Çankırı Karatekin Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, VADEMSAŞ adına CEO Dursun Güven imza attı.

Protokol ile ÇAKÜ ve VADEMSAŞ arasında VADEMSAŞ staj başvurularında ÇAKÜ öğrencilerinin öncelikli olarak değerlendirilmelerinin sağlanması, yüksek lisans öğrencilerinin çalışmalarının desteklenmesi, teknik gezi vb. konularda ÇAKÜ ve VADEMSAŞ arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak insanın, öğrencinin, Çankırı’nın ve ülkenin yararına ne olursa hepsinde yer almak istediklerini ve yer aldıklarını vurguladı.

Daha önce eğitim alanında eğitim kurumları ile birçok işbirliği protokolüne imza attıklarını ve bu konuda belli bir noktaya geldiklerinin altını çizen Rektör Çiftçi, sanayinin üniversiteyi ilgilendiren yani dış paydaş olan kısmıyla da sürekli işbirliği içerisinde olduklarını ve hem teorik hem de pratik olarak en iyi şekilde yetiştirdikleri öğrencilerinin uygulama sahasında da belli bir noktaya gelebilmeleri için bu protokolün çok önemli olduğunu söyledi.

Rektör Çiftçi konuşmasının devamında: “Biz VADEMSAŞ gibi şehrimizin önemli yatırımlarından olan bir şirketin Üniversitemiz ile işbirliğine girmesinden son derece mutluyuz. Çünkü bu şirketimizin hem ulusal, hem uluslararası boyutu var. Bilgiyi teknolojiye dönüştürme boyutu var. Zaten üniversitelerin ana fonksiyonlarından biri de bilginin üretilmesi, yaygınlaştırılması ve teknolojiye dönüştürülmesidir. Bu da sanayi ile üniversitenin ortak noktasıdır. Geleceği inşa edecek donanımlı nesilleri yetiştirmek ise yükseköğretimin bir başka amacıdır. Öğrencilerimizin teorik ve akademik bilgi haricinde sanayiciler sayesinde uygulama alanında ki beceri ve yetkinliklerinin artırılmasını da ayrıca önemsiyoruz. Bu noktada geliştirdiğimiz işbirliği ve sağladığınız destekten de son derece memnunuz. Gelecekte bu işbirliklerinin geliştirilerek güzel çıktılar üreteceğimize inanıyor, teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

VADEMSAŞ CEO’su Dursun Güven: “VADEMSAŞ olarak üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz için teknoloji transferini ve teknolojiyi üretip yaymayı çok önemsiyoruz. Sizden alacağımız ve aldığımız desteklerle bu konuda büyük adımlar atacağımıza inanıyor ve protokolün her iki tarafa özellikle öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Çiftçi ve VADEMSAŞ CEO’su Dursun Güven arasında ikili iş birliği protokolü imzalandı ve karşılıklı iyi niyet temennileri paylaşıldı.