Eğitim
Giriş Tarihi : 21-04-2022 19:38   Güncelleme : 21-04-2022 19:38

ÇAKÜ’de Erasmus Hareketlilikleri Bosna Hersek ve Kosova ile Devam Ediyor

ÇAKÜ’de Erasmus Hareketlilikleri Bosna Hersek ve Kosova ile Devam Ediyor

ÇAKÜ’de Erasmus Hareketlilikleri Bosna Hersek ve Kosova ile Devam Ediyor

Erasmus KA107 projesi kapsamında Bosna Hersek ve Kosova’dan gelen yetkililer, 18-22 Nisan 2022 tarihleri arasında ders verme ve eğitim alma hareketliliği gerçekleştirmek üzere Çankırı Karatekin Üniversitesini ziyaret ettiler.

Projeye ortak ülkelerden biri olan Bosna Hersek’te bulunan University of Zenica’nın Rektör Yardımcısı Prof. Dr.  Malik Čabaravdić ve Uluslararası İlişkiler Sorumlu personeli Amra Muslić Halilović  bu kapsamda iş birliğini geliştirmek ve Erasmus hareketliliklerini gerçekleştirmek amacıyla ÇAKÜ’ye geldi.

Aynı şekilde Kosova, University of Hasan Pristhina’dan Prof. Dr. Violeta Lokaj Berisha de bu hafta ÇAKÜ Diş Hekimliği Fakültesinde ders verme hareketliliğini gerçekleştiriyor.

Balkanlardan gelen heyet Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş’ı ziyaret ettiler.

Görüşmede, Çankırı’da ve Çankırı Karatekin Üniversitesinde bulunmaktan onur duyduklarını hem şehri hem de üniversiteyi çok beğendikleri belirten heyet bu hareketliliklerin geliştirilerek başka alanlarda yapılacak ortak çalışmalara da kapı açması temennisinde bulundular.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, ÇAKÜ’de uluslararası hareketliliklerin giderek kalitesinin artığını ve özellikle Balkan ve Türki Cumhuriyetlerinden yapılan hareketliliklerin mutluluk verici olduğunu belirtti. Bunun yanında, önümüzdeki dönemlerde Uluslararası Anadolu -Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu ve Kongresi düzenlenmesinin planlandığını, bunun alt yapı çalışmalarının kurulacak alt komisyonlarla tamamlanacağını ve Çankırı Karatekin Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanılacağını ifade etti.

Rektör Çiftçi, “Bosna Hersek ve Kosova gibi ortak tarihi ve kültürel değerleri paylaştığımız ülkelerle gelecekte hayata geçirilecek birçok proje bizim için önem arz etmektedir. Bu itibarla başta Erasmus hareketlilikleri olmak üzere üniversitemizin bilimsel ve araştırma faaliyetlerini karşılıklı eğitim ve personel desteği ile daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. En kısa zamanda Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlemeyi planladığımız “Uluslararası Anadolu -Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu ve Kongresi” ile ülkeler arasında ki bağların daha da güçleneceğine inanıyoruz. “ dedi.