Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 13:55   Güncelleme : 30-12-2021 13:55

ÇAKÜ’de Birlikte Başaracağız Etkinliği

ÇAKÜ’de Birlikte Başaracağız Etkinliği

ÇAKÜ’de Birlikte Başaracağız Etkinliği

Çankırı Karatekin Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu ve ÇAKÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sağlık Şube Müdürlüğü tarafından ortak düzenlenen “ Birlikte Başaracağız” etkinliği ile katılımcılara “Bağımlılıklarla Mücadele Eğitimi ve Teknoloji Bağımlılığı” eğitimi verildi.

29 Aralık 2021 Çarşamba günü Hukuk Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Murat Yıldırım, akademisyenler, yöneticiler ve öğrenciler katılırken konuşmacı olarak ise Genç Yeşilay Koordinatörü ve Yeşilay Teknoloji Bağımlılığı Eğitmeni İsmail Memiş yer aldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Yeşilay’ın faaliyet alanı olan konulara bakıldığında hepsinin hayatın içinde çok önemli yer tutuğunu ve hepsinin üzerine saatlerce konuşulması ve iyi anlaşılması gerektiğini ifade ederek konuşmasına başladı.

Rektör Yardımcısı Odabaş, “Bizim çocukluğumuzda evde oyalanacak fazla bir alternatifimiz olmadığı için boş zamanlarımızın çoğu dışarda, mahallede oyu oynayarak geçerdi ve bizim için tek kural vardı. Karanlık basmadan eve gel.  Teknolojinin hayatımıza girmesi hatta çocuklarımızın, gençlerimizin teknoloji bağımlısı olması ve saatlerce odalarında dört duvar arasına kapanması sonucu bu kural artık değişti ve teknolojiden ayrıl odandan çık aramıza dön şekline döndü.” İfadeleriyle konuşmasına devam etti.

Prof. Dr. Hüseyin Odabaş konuşmasının devamında, “Sıkıldığında kitap okumayan, sıkıldığında araştırma yapmayan, sıkıldığında teknoloji dehlizi ve sosyal medyanın sanal ortamında umarsızca vakit geçirilen bir zamanda yaşıyoruz.  Tüm toplum olarak bugün yapılan etkinlikte olduğu gibi bize yapılan uyarı ve tavsiyelerden ders alıp üzerine uzun uzun düşünmeliyiz.  Yeni neslin vereceği en büyük imtihanda galiba dijital dünyayı kontrollü şekilde kullanmayı öğrenmek olacaktır. Bu anlamda Yeşilay’ın yaptığı çalışmaları çok kıymetli buluyor ve bu etkinlikten de çok şey öğreneceğimize inanıyorum. Emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ÇAKÜ Genç Yeşilay Topluluğu Başkanı Cihad Yılgın ise yaptığı konuşmada amaçlarının; teknolojinin de alkol ve sigara gibi kişiyi psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkilemesinin yanısıra insan vücudunda hasarlar bırakabileceği hususunda farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Genç Yeşilay Koordinatörü ve Yeşilay Teknoloji Bağımlılığı Eğitmeni İsmail Memiş,  Teknoloji bağımlılığı nedir? İnsana ve toplumsal hayata zararları nelerdir? Teknolojiyi nasıl verimli ve etkin kullanabiliriz? Teknoloji bağımlılığından nasıl kurtulabiliriz? konu başlıklarını içeren ayrıntılı bir sunum yaptı.

Soru cevap bölümünün ardından Çankırı Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) yetkilileri merkezi ve çalışma alanlarını anlatan kısa bir sunum gerçekleştirdiler.

Etkinli konuşmacılara hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.