Eğitim
Giriş Tarihi : 18-10-2021 17:42   Güncelleme : 18-10-2021 17:42

ÇAKÜ 5.Mülkiye Uluslararası İlişkiler Kongresi’nde

ÇAKÜ 5.Mülkiye Uluslararası İlişkiler Kongresi’nde

ÇAKÜ 5.Mülkiye Uluslararası İlişkiler Kongresi’nde

Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü akademisyenleri 14-16 Ekim arasında düzenlenen 5. Mülkiye Uluslararası İlişkiler Kongresi’ne katıldı.

Açılış konuşmaları Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik tarafından yapılan Kongre ‘Uluslararası Sistemin Yeni Krizi: Covid-19 Pandemisi’ başlığıyla katılımcılarla buluştu.

Kongre’nin 5. Oturumu ise, Çankırı Karatekin Üniversitesi akademisyenlerinin sunuşlarına ev sahipliği yaptı.

Oturum başkanlığını Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Çağlar Ezikoğlu’nun yaptığı ‘Küresel Siyasetin Tarihi ve Güncel Sorunları Ekseninde Covid-19’ başlıklı panel Covid-19’a dair farklı yaklaşımları bir araya getirdi.

 Dr. Çağlar Ezikoğlu’nun ‘Covid-19’un Getirdiği Seçim Zaferi: Yeni Zelanda’ başlıklı sunumuna müteakiben Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden Dr. Ayşe Güneş ‘Salgın İçinde Salgın: Covid-19 ve Aile İçi Şiddet’ başlıklı bildirisini sundu.

Akabinde, Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Sezai Özçelik ‘Covid-19 Pandemisinin Uluslararası Çatışmalar ve İnsani Güvenlik Bağlamında Analizi’ üzerine değerlendirmelerde bulunurken, Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden Dr. Cem Karakılıç ‘Türk Siyasi Tarihinde Koruyucu Tıp Hizmetlerine Gösterilen Tepkiler’ başlığıyla Covid-19 ile mücadeleye gösterilen tepkileri tarihsel bir bakış açısıyla ele almıştır. Panelin son konuşmacısı olan Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Dr. Ali Samir Merdan ise ‘Covid-19 Salgını ve Güney Kafkasya’ başlığıyla Covid-19’un bölge ülkelerine etkisine dair analizlerde bulundu. Sunuşların ardından katılımcılardan gelen soru-cevaplar ve değerlendirmelerle panel son buldu.