Eğitim
Giriş Tarihi : 22-12-2021 12:00   Güncelleme : 22-12-2021 12:00

Bir Tez Olarak Afrika Konferansı Gerçekleştirildi

Bir Tez Olarak Afrika Konferansı Gerçekleştirildi

Bir Tez Olarak Afrika Konferansı Gerçekleştirildi

ÇAKÜ Afrika Ülkeleri İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Bir Tez Olarak Afrika” konferansı İİBF Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi.

Konferansa lisans, yüksek lisans öğrencileri, uluslararası öğrenciler ve öğretim üyeleri katıldı. Program, Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Metin’in açılış konuşmasıyla başladı.

Programın davetli konuşmacısı Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Afrika Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mürsel Bayram oldu.

Bayram, Afrika’ya dair akademik ilginin artmasının sevindirici olduğunu, üniversitelerin Afrika birimlerinin kıta ve bölge araştırmalarına katkı sağladığını ifade etti.

Çalışmaların sayısı kadar niteliğinin de önemine dikkat çeken Bayram, üretilen, makale, tez ve kitapların uluslararası görünürlüğe kavuşması gerekliliğine vurgu yaptı.

Sunumda Afrika’nın özellikle sosyal bilimler alanında hangi konu başlıkları dahilinde çalışılabileceği anlatıldı.

Sudan’daki darbeler, Mozambik’te Siyonizmin mevcudiyeti, Etiyopya’nın milletleşememesi, Somali’nin devletleşememesi, Eritre’nin Afrika boynuzundaki stratejik konumu, Cibuti’deki askeri üs ekonomisi, Güney Afrika’daki ırkçılık, Tunus’ta anayasacılık, Libya’da Kaddafi dönemi İslamlaşma politikası, Mısır’ın Afrikalılığı, Ruanda’daki etnik rekabet öne çıkan başlıklar oldu.

Bunun yanında Türkiye’deki Afrikalılara dair çalışma konu başlıkları önerildi.

Doç. Dr. Mürsel Bayram, Afrika üzerine tez yazan öğrencilerin ve bu tezlere danışmanlık yapan öğretim üyelerinin karşılaşabileceği muhtemel sorunlara ve çözümlerine değinerek sunumunu tamamladı.

Program Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş’ın kapanış konuşması ve Mürsel Bayram’a hediye takdimiyle sona erdi.