Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-02-2022 12:48   Güncelleme : 07-02-2022 12:48

BİLİNÇLİ SU KULLANIM EĞİTİMİ

BİLİNÇLİ SU KULLANIM EĞİTİMİ

BİLİNÇLİ SU KULLANIM EĞİTİMİ

Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı çerçevesinde İl Müdürlüğümüz tarafından organize edilen “Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri” konulu eğitim Adana Tarımsal Yayım ve Hizmet içi Eğitim Merkezi Müdürlüğünde gerçekleşti.

01-05/ 02 / 2022 tarihleri arasında gerçekleşen kursa İlimizden 1 teknik eleman ve 7 çiftçimiz katıldı.

Düzenlenen kursta; tarımda suyun kullanımı ve önemi, dünyanın ve ülkemizin su kaynakları, ülkemizde tarım suyunun kullanılması ve gelecekte suyun nasıl kullanılabileceği, suyun güvenliği, doğru toprağa doğru bitki, doğru bitkiye etkin ve verimli sulama konularında teorik dersler; toprak, su ve yaprak numunesinin alınması gibi pratik uygulamalar yapıldı. Toprak bitki, bitki su, su toprak ve toprak bitki ilişkisi, toprağın özellikleri, bitki çeşitliliği konuları işlendi. Damla sulama çeşitleri sulamanın önemi ve zamanlı damla sulama yöntemi yapılışı ve önemi gelecekte damla sulama ihtiyacı, damla sulamanın faydaları, sulama kolaylığı. Yağmurlama sulama sistemi, yağmurlama sulama yönteminin uygulanabileceği alanlar ve bitki çeşitleri. Yağmurlama sisteminin diğer sulama yöntemlerine göre üstünlükleri yağmurlama yöntemini kısıtlayan etmenler, yağmurlama sulama yönteminin unsurları konuları anlatıldı.

Eğitim, toprak, yaprak, su numunesi alma, damla sulama yapılmış narenciye bahçelerini ve plastik boru, sulama sistemlerini yerinde görmek için yapılan teknik gezi ile son buldu.

Çiftçilerimize eğitim sonrası katılım belgeleri verildi.