Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-02-2022 13:55   Güncelleme : 18-02-2022 13:55

BİLİNÇLİ PERSONEL BİLİNÇLİ ÜRETİCİ

BİLİNÇLİ PERSONEL BİLİNÇLİ ÜRETİCİ

BİLİNÇLİ PERSONEL BİLİNÇLİ ÜRETİCİ

​# İşimiz saha gücümüz saha#

Covid-19 pandemi sürecinde gıda güvenliği ve arzı tüm dünyada öne çıkmış ve ülkeler kendi gıda güvenliği ve arzını sağlayabilmek adına önemli adımlar atmıştır. Aynı dönemde tüm ülkeler üretime büyük önem vererek gıda maddelerini öncelikle kendi üretimleriyle karşılama yollarına gitmiştir. Tüm bu süreç içerisinde tarım bir kez daha büyük önem kazanmış ve tarımsal üretimde en önemli girdilerden biri olan kimyasal gübrelere olan talep hem yurt içi hem de yurt dışı gübre fiyatlarında artışa neden olmuştur. Yapılan bilimsel çalışmalar gübreleme ile %50’lere varan verim artışlarının sağlanabildiğini göstermiştir. Gübreleme ile verim ve kalitede beklenen faydanın sağlanmasının temel unsuru doğru gübrenin  doğru  zamanda  ve  doğru  miktarda  kullanılması  ile  mümkün olabilmektedir.

Bu amaçla çiftçilerimizin gübre kullanım etkinliğinin artırılması, doğru gübre kullanımı hakkında bilgilendirilebilmesi için; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Şube ve ilçe müdürleri ve görevli teknik personellerin katıldığı programda, Gübretaş bünyesindeki Ziraat Yüksek mühendislerinden Hasan Altaş tarafından bilinçli gübreleme, toprak analiz çalışmaları ve ürüne özel gübreler konularında eğitimi verildi. Eğitim öncesinde İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün böyle önemli bir konuda bizleri bilgilendirdikleri için Başta Gübretaş İç Anadolu Bölge Müdürü Burak AKÇAY’a ve eğitim veren hocamız Hasan ALTAŞ ve Ziraat Mühendisi Fırat AKDENİZ’e teşekkür etti.

İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN “Çiftçilerimizin gübreleme işini doğru ve bilinçli yapmaları için eğitim toplantıları yapacağız. Bilinçli Üretici Her Zaman Kazanır sıloganıyla önce teknik personellerimizi bu konuda eğitim veriyoruz, akabinde teknik personellerimiz tüm köylerimizde çiftçilerimize konunun önemini anlatarak eğitim toplantılarına devam edeceğiz.  Amacımız üreticilerimizin bilinçli üretim yapmak kaydıyla daha çok kazanmasını sağlamaktır” dedi.

Daha sonra konu ile ilgili olarak sunum yapan Hasan Altaş; “Günümüzde, bitkilerin beslenmesi açısından gübre kaçınılmazdır. Gübre doğru ve bilinçli kullanılırsa çok faydalı bir ürün haline gelmektedir. Diyerek sunum sonunda sorular cevaplandırılarak eğitim sona erdi.