Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-10-2021 21:21   Güncelleme : 14-10-2021 21:21

BAKANLIĞIMIZ DESTEKLİ KIRMIZI MERCİMEK TOHUMU DAĞITILDI

BAKANLIĞIMIZ DESTEKLİ KIRMIZI MERCİMEK TOHUMU DAĞITILDI

BAKANLIĞIMIZ DESTEKLİ KIRMIZI MERCİMEK TOHUMU DAĞITILDI

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce %75’i desteklenen Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesinin alt projesi olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Kırmızı Mercimek Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi hazırlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

Güzlük Kırmızı Mercimek tohumluğu dağıtımında İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN “Proje kapsamında Merkez ve ilçelerinden toplam 120 çiftçi başvuruda bulunmuş ve bu kişilere yaklaşık 1.400 dekar alanda ekilmek üzere 17.000 kg tohum dağıtılmıştır.

Böylece Bakanlığımızca %75 hibe destekli olarak yürütülen Kırmızı Mercimek Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yazlık ve güzlük ekilişler ile toplam 191 üretici 3.700 da alanda üretim yapmak amacıyla müracaatta bulunmuş ve toplamda 52 ton tohumluk dağıtımı yapılmıştır.

 Yazlık üretimde hasat işlemleri tamamlanmış olup 70 kg/da ile 200 kg/da arasında verim alınmıştır. Kuraklıktan daha az etkilenen ve 100 ile 200 kg arasında verim alınan köylerde üreticiler bir sonraki üretim sezonunda tekrar ekim yapmak istediklerini belirtmişlerdir.

Kırmızı mercimeğin ilimizde alternatif bir ürün olarak üreticilerimize Bitkisel ürün desenine girmesiyle üreticilerimiz için bir gelir kaynağı olacaktır. Yeni üretim yılının çiftçilerimiz açısından bol ve bereketli olmasını dileriz.”dedi.