Eğitim
Giriş Tarihi : 02-11-2021 23:10   Güncelleme : 02-11-2021 23:10

Azerbaycan Yükseköğretim Kurumları ve ÇAKÜ İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Azerbaycan Yükseköğretim Kurumları ve ÇAKÜ İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Azerbaycan Yükseköğretim Kurumları ve ÇAKÜ İş Birliği Anlaşması İmzaladı

 Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu Türkiye`den Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ile Azerbaycan Avrasya Üniversitesi ve Bakü Tıp Üniversitesi arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Türk üniversitelerinin rektörlerinden oluşan heyet, Azerbaycan temasları kapsamında Azerbaycan Avrasya Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Azerbaycan Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseyinli ile bir araya gelen heyette, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir yer aldı.

Görüşmede Azerbaycan Avrasya Üniversitesi Rektörü Hüseyinli ve Türk rektörler, iş birliği anlaşmalarına imza attı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çiftçi de Azerbaycan`la Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesini istediklerini, ilmiyat sınıfı olarak da buna katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Rektör Çiftçi konuşmasının devamında, “ Biz Ankara’dan, İstanbul’dan Çankırı’dan yani küçük Hazar’dan büyük Hazar’a selam muhabbet sevgi ve saygı ilerisi içinde umut ve işbirliği anlaşmaları getirdik.  Karabağ tüm Türk dünyası ve İslam coğrafyası için çok önemliydi.  1828 yılından bu yana süre gelen sıkıntıların bir yansımasıydı.  Bu sıkıntılar bıçağın kemiğe dayandığı bir noktaya gelmişti.

Gelecekteki hedef ve ideallerimizin gerçekleşmesi için Azerbaycan’ı çok stratejik bir noktada görüyoruz.  Bugün Azerbaycan’a baktığımızda azmin, vatan sevgisinin, özgüvenin, gayretin ve vatan için şehadetin bir simgesi haline geldiğini görüyoruz. Bu noktada yeni dönemde var olan iyi ilişkilerin daha da güçlenmesini ve birlikte hareket etmeyi ve tarihten gelen kültür birliğinin daha ileriye taşınmasını istiyoruz. Bu noktada ilmiyat sınıfı olarak bugün bizlerin de iştirak ettiği bu toplantılar ve anlaşmalardan verimli güzel çıktılar almayı hedefliyor ve ümit ediyoruz. “ dedi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseyinli’e ev sahipliği ve ortak işbirliği anlaşmaları için teşekkür eden Rektör Çiftçi, bu birliktelik ile artık yeni bir dünyaya ihtiyaç olduğunu haykırmak istediklerini ve bu yeni dünyada da nimetlerin adil paylaşımını, barışçıl ve özgür bir ortamda insanların yaşamalarını istediklerini, yaşanan sorunların ortak akıl ile külfetlerinin paylaşılarak çözülmesini beklediklerini ve böyle bir medeniyetin oluşması için çalıştıklarını söyledi.

Rektör Çiftçi konuşmasını; gelecek nesillere daha iyi,  daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için ilmiyat sınıfı olarak var güçleri ile çalıştıklarını belirterek ve bu çalışmalara Azerbaycan ile geçmişten gelen kültürel bağlara dayanarak imzalanan iş birliği anlaşmalarının katkı sunacağına inandıklarını vurgulayarak tamamladı.

Konuşmaların ardından Bakü Avrasya Üniversitesi ve 5 Türk Üniversitesi arasında ikili iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Heyetin Bakü ziyaretinde ayrıca; Çankırı Karatekin Üniversitesi ve diğer üniversiteler tarafından Bakü Tıp Üniversitesi arasında da ikili anlaşmalar imzalanarak çeşitli inceleme ve temaslar gerçekleştirildi.

.