Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 18:30   Güncelleme : 07-04-2022 18:30

ATIL ARAZİLERİ TARIMA KAZANDIRIYORUZ

ATIL ARAZİLERİ TARIMA KAZANDIRIYORUZ

ATIL ARAZİLERİ TARIMA KAZANDIRIYORUZ

İlimiz sınırları dahilinde bulunan tescil harici alanlarda vatandaşlarımızın tescil talepleri Milli Emlak Müdürlükleri aracılığı ile İl Müdürlüğümüze iletilmektedir.  T.A.A.D. Şube müdürlüğümüz teknik personeli 6537 sayılı Kanunla değişik 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında, tarım arazisi olabilecek nitelikte bulunan arazileri tespit ediyor ve bu arazileri ekonomik tarımsal üretim faaliyetleri için gerekli olan asgari tarımsal arazi büyüklükleri bakımından değerlendiriyor.

Gelen müracaatlar doğrultusunda talep alanları toprak ve arazi niteliği bakımından teknik personelimizce inceleniyor, tarımsal faaliyetlere konu olabilecek alanların amacı dışında kullanılmasına izin verilmiyor. Talep alanlarında sürdürülebilir tarımsal faaliyetlerin ekonomik olarak yapılabilmesi adına arazinin asgari tarımsal arazi büyüklüğü bakımından değerlendirilmesi yapılıyor. İlimizde tarımsal üretim yapılmayan, boş, atıl vaziyette bulunan, tescil harici alanların ise üzerinde tarımsal faaliyetler yapılacak şekilde tescil edilmesi amaçlanıyor. Bu şekilde bir taraftan hem tarım alanlarını korumaya devam ederken hem de ilimiz tarım alanlarına her geçen gün yenilerini ekleyerek tarım alanlarımızı genişletiyoruz.

İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak yarınlarımızın garantisi olan toprağımızı korumaya, tarım alanlarımızı genişletmeye, etkili ve verimli tarımsal üretim faaliyetlerini desteklemeye devam ediyoruz. Bu yüzden her zaman arazideyiz, her zaman üreticimiz yanındayız” dedi.