Çankırı Haber
HV
01 EKİM Pazar 01:57

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Rusya Açıklaması: Film Hala Devam Ediyor Ve Henüz Son Perdeyi Görmedik

Rus paralı asker grubu Wagner’in Rusya’daki isyanının ardından ABD basınına konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Film hala devam ediyor ve henüz son perdeyi görmedik" dedi.

Özel Haber
Giriş Tarihi : 25-06-2023 21:14
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Rusya Açıklaması: Film Hala Devam Ediyor Ve Henüz Son Perdeyi Görmedik

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "16 ay önce, Putin Ukrayna'da Kiev'in kapısındaydı, şehri birkaç gün içinde ele geçirmek, ülkeyi haritadan silmek istiyordu. Şimdi, Rusya'nın başkenti Moskova'yı kendi meydana getirdiği bir paralı askere karşı savunmak zorunda kaldı" dedi.

İsyanın ardından Wagner’in geleceği ve Rusya’daki gelişmeler hakkında konuşmak için çok erken olduğunu ifade etti.

Söz konusu isyanı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in otoritesine doğrudan bir meydan okuma olduğunu belirten Blinken, Putin'in otoritesinde daha önce olmayan çatlakların ortaya çıktığını belirtti.

Blinken, isyanın Wagner’in lideri Evgeny Prigojin’in Ukrayna savaşının gerekçesini sorgulamasıyla başladığını öne sürdü.

BAŞARISIZLIKLAR KİTABININ SON BÖLÜMÜ

Wagner’in dağıtıldığına inanıp inanmadığı sorusuna cevap veren Blinken, "Bunun Wagner kuvvetlerinin Ukrayna'dan çıktığı anlamına gelip gelmediğini göreceğiz. Hafta sonu Wagner güçlerinin Ukrayna'dan çıkıp Rusya'ya ve Moskova'ya doğru ilerliyor olması başlı başına olağanüstü. Bu, Putin'in kendisi ve Rusya için yazdığı başarısızlıklar kitabının son bölümü” dedi.

Rusya ve Wagner arasındaki isyanda aracılık eden Belarus hakkında gelen bir soruya cevap veren Blinken, "Putin, Prigojin ile doğrudan müzakere edecek kadar alçalmak istememiş olabilir. Bu nedenle Lukaşenko gibi birini onun adına bu işe sokmak faydalı oldu. Ama yine de bu bir spekülasyon. Bundan kaçınmak istiyoruz” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR