Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-10-2021 19:56   Güncelleme : 18-10-2021 19:56

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Teşkilatınca (FAO) Dünya gıda sorunları ve önemi hakkında kamuoyunu aydınlatmak, yanlış beslenme ve açlığa karşı mücadeleye çağrıda bulunmak amacıyla ilan edilen Dünya Gıda Günü ilimizde 18 EKİM 2021 tarihinde Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde saat 14:00’de İl Müdür Yardımcımız Nuri USTAOĞLU ve Gıda ve Yem Şube Müdürümüz Dr. Pınar PORTAKAL’ın katılımıyla Gıda ve Yem Şube Müdürlüğümüzün düzenlediği törenle kutlandı.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Nuri USTAOĞLU açılış konuşmalarında Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından 2021 yılı için 16 Ekim Dünya Gıda Günü temasının “”Eylemlerimiz geleceğimizdir: Daha İyi Üretim, Daha İyi Beslenme, Daha İyi Çevre ve Daha İyi Yaşam” olarak belirlendiğini ifade etti. Ustaoğlu, Dünyada herkese yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen her dokuz kişiden birinin kronik açlık çektiğini vurgulayarak, ‘Öğrenciler geleceğimizin garantisidir. Açlığın önlenmesi, gıda temini ve herkesin sağlıklı gıda hakkına ulaşılabilmesi için en önemli görev sizlere düşüyor. Gerçek anlamda sürdürülebilir bir gelecek hedefine ulaşmak için hepimizin bu adımı atması şart. Ülkeler, kurumlar ve bireyler hep birlikte çalıştığında, gıda güvenliği ve beslenme alanında büyük bir gelişme kaydetmek mümkündür.’ diye konuştu.

Konuşmanın ardından Gıda ve Yem Şube Müdürü Dr. Pınar PORTAKAL Dünya Gıda Günü temasını vurgulayan daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için  verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi konusunda farkındalığı artırmak hakkında bir sunum gerçekleştirdi. 

Konuşmaların ardından öğrencilere hediyeleri verilerek program sona erdirildi.